czwartek, 25 czerwca 2009

Policyjne śledztwo przeciw izraelskim Indymediom


imc
21 czerwca prokurator krajowy Izraela polecił policji wszczęcie śledztwa przeciw kolektywowi izraelskich indymediów i prowadzonej przez niego stronie.

Powodem dochodzenia jest publikacja zamieszczona na stronie IMC Israel zawierająca zdjęcie żołnierza, który wg zeznań świadków zabił Bassama Abdallaha Abu Rahma. Autor postu opatrzonego nagłówkiem "morderca" apelował o zidentyfikowanie żołnierza i podanie jego nazwiska, by można go było postawic przed sądem.

Bassam Abdallah Abu Rahma, znany aktywista organizujący demonstracje przeciw tzw. Murowi Apartheidu został 17 kwietnia tego roku postrzelony z bliskiej odległości i zabity wzmocnionym pociskiem z gazem łzawiącym, w trakcie cotygodniowego protestu prowadzonego w wiosce Bil'in. Demonstracja miała pokojowy przebieg, a Abu Rahma nie stanowił żadnego zagrożenia dla żołnierzy strzegących budowy muru, który został uznany dwa lata temu za nielegalny przez izraelski sąd najwyższy.

Mieszkańcom Bil'in udalo się wygrać w sierpniu 2008 r. ważną batalię prawną - Sąd Najwyższy Izraela orzekł wówczas, że trasa muru, przebiegająca przez ziemie należące do wioski narusza postanowienie tego sądu z 2007 r (stwierdzajacego, że jej przebieg wytyczono nie uwzględniając praw mieszkańców Bil'in i musi być ona zmieniona) i nakazano władzom przedstawienie w ciągu 45 dni nowej trasy, zgodnej z wyrokiem sądu. Nie zmieniono jej po dziś dzień.

Zamiast rozpocząc śledztwo w sprawie morderstwa Abu Rahmy, izraelski prokurator uznał (bez sądu i umożliwienia świadkom złożenia swoich zeznań), że żołnierz na zdjęciu nie zastrzelił Abu Rahmy oraz że kolektyw izraelskich Indymediów powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za "obrazę pracownika państwowego".

Wg izraelskich aktywistów, dochodzenie przeciw lokalnym Indymediom po raz kolejny dowodzi że Izrael jest państwem, w którym morderstwa Palestyńczyków przechodzą niezauważone i nie są kwestionowane. Natomiast osoby, które ośmielają się kwestionować prawo morderców do chodzenia na wolności są wplątywane sledztwa i więzione.

Źródło:
indybay.org

Post zamieszczony na IMC Israel, który stał się powodem rozpoczęcia śledztwa

Informacje o śmierci Abu Rahmy:
1 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz