sobota, 27 czerwca 2009

Nadprodukcja - Terror Konsumpcji (Surplus) (1/6) (napisy pl)>> Nadprodukcja. Terror konsumpcji
nadprodukcja.jpgrok produkcji: 2003
kraj: Szwecja
reżyseria Erik Gandini, Johan Söderberg

Film porusza temat społeczeństwa konsumpcyjnego, jego zachowań, celów i braku szczęścia mimo możliwości zaspokojenia wszystkich materialnych potrzeb.

Autorzy filmu stawiają zasadnicze pytania:
- Dlaczego powszechnie obowiązujący konsumpcyjny styl życia wzbudza tyle sprzeciwów i wznieca rewolty antyglobalistów na całym świecie?
- Dlaczego przywilej robienia zakupów i dokonywania wyborów konsumenckich nie prowadzi automatycznie do szczęścia?
- Skąd bierze się poczucie pustki i osamotnienia jednostek pomimo materialnej zasobności społeczeństw zachodnich?

Ten brawurowo montowany dokument (użyto w nim metaforycznie zdjęć z manifestacji alterglobalistów w Genui) do pewnego momentu wydaje się wykładem poglądów radykalnego krytyka ideologii konsumpcji Johna Zerzana. Film wskazuje jednak również innego ideologa, Fidela Castro, realizującego w karykaturze, na żywym społeczeństwie ideę świata bez rynku. Efekt tego zderzenia jest ironiczny, niepokojący.

Dokument współgra ze światowym fermentem ostatnich lat, z ożywieniem ruchów społecznych nowego typu. Ich wspólnym mianownikiem jest potrzeba wyrwania się z letargu. Poszukiwanie idei innej niż konsumpcja, niepodobnej do skompromitowanych ideologii XX wieku. Wreszcie - poczucie wyobcowania w świecie unifikowanym przez wielkie korporacje, a zarazem rozdzieranym przez lokalne fundamentalizmy
do ściągnięcia tutaj :
http://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1202566179&archive=&start_from=&ucat=2&op=global

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz