piątek, 26 czerwca 2009

[Irlandia] Okręt Shell w odwrocie


imc : http://indymedia.ie/article/92880
Ponad 300 gardzistów(1) i marynarka przechytrzonych a okręt kładący rurociągi zmuszony do odwrotu!

W odważnej akcji kajakarzy - aktywistów Shell to Sea(2), kładący rurociągi okręt Solitaire został zmuszony do odwrotu przed aktywistami wczoraj wieczorem.

Pięciu kajakarzy naruszyło jednostronnie zdeklarowaną 500 metrową strefę bezpieczeństwa wczoraj wieczorem (w czwartek) w odważnej akcji morskiej. Pomimo obecności okrętów okrętów marynarki, jednostek morskich gardy i jednostek prywatnej firmy ochroniarskiej na wodach Erris, zdeterminowany rybak zbliżył się swoim kutrem do okrętu. Kajakarze skierowali się bezpośrednio na Solitaire wymijając ochraniające go jednostki Shella i dotarli około 100 metrów od okrętu który natychmiast opuścił akwen, blisko 10 mil od wybrzeża hrabstwa Mayo. Była to kulminacja dnia akcji przeciw Solitaire.

Jonathan O'Donnell, lokalny rybak, spędził ostatnią noc w areszcie po wcześniejszym aresztowaniu na morzu podczas gdy przebywał na swoim łowisku gdzie wyławia kraby.

Prewencyjne aresztowanie O'Donnell oraz jego ojca, Patricka, zdaje się być motywowane rządowym planem zdławienia jakichkolwiek protestów przeciw Solitaire gdy ten ma kłaść 84 kilometrowy odcinek gazociągu będącego częścią fatalnego i niechcianego projektu instalacji gazowych wokół Corrib(3). Pat poniósł obrażenia w skutek akcji gardy i został posłany do szpitala z którego już wyszedł.

Tymczasem kutry Jonathana i Pata O'Donnella pozostają uziemione przez gardę podczas gdy dziesiątki ludzi przybywają by wesprzeć mieszkańców protestujących w ramach tygodnia akcji mających na celu zablokowanie niszczycielskiej misji okrętu Solitaire.

Rzeczniczka prasowa kampanii Shell To Sea - Maura Harrington chwaliła odwagę załogi stwierdzając; “akcje takie jak ta pokazują że nawet nieduże grupy zdeterminowanych osób są w stanie rzucić wyzwanie korporacyjnej potędze i powstrzymać Shell od zrównania z ziemią wiejskiej społeczności."

Strona kampanii: corribsos.com
Nagranie wideo z akcji: youtube.com/watch?v=eEAwob38WYk
Twitter WSM z raportami z obozu: twitter.com/wsmireland

Patrz też:
indymedia - irlandzcy najemnicy Shella?
czarny sztandar - Irlandia: Najemnicy Shella zatopili kuter rybaka – aktywisty

1 - Garda (Garda Síochána) - irlandzki odpowiednik policji
2 - shell to sea - kampania walcząca w obronie miejscowości Rossport, i przeciwko ekologicznej destrukcji regionu przez konsorcjum w którego skład wchodzą Shell, Statoil i Marathon.
2 - pola gazowe corrib

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz