poniedziałek, 8 czerwca 2009

Akcja w Krakowie - Czas na ratowanie klimatu!

Aktywiści Greenpeace rozwieszają transparent nawołujący Premiera do  Solidarności Klimatycznej. W chwilę pózniej Donald Tusk otrzymuje  postulaty, w których domagamy się od niego by wraz z innymi  przywódcami Europy i świata podjął rzeczywiste działania na rzecz  ratowania klimatu naszej planety.

Aktywiści Greenpeace rozwieszają transparent nawołujący Premiera do Solidarności Klimatycznej. W chwilę pózniej Donald Tusk otrzymuje postulaty, w których domagamy się od niego by wraz z innymi przywódcami Europy i świata podjął rzeczywiste działania na rzecz ratowania klimatu naszej planety.

Powiększ obraz

Kraków, Polska — W czwartkowy poranek, ekskluzywny hotel Sheraton miał być miejscem oficjalnego spotkania Premiera Donalda Tuska z liderami krajów Europy Środkowej i Wschodniej, zaproszonymi na uroczyste obchody 20-ej rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu. Jednak na rządowych gości czekała niespodzianka.

Ich oczom ukazał się ogromy transparent z hasłem „CZAS NA SOLIDARNOŚĆ W RATOWANIU KLIMATU" rozwieszony przez aktywistów Greenpeace.

Czworo wspinaczy w czerwonych kombinezonach z napisem "Greenpeace" zjechało na linach w atrium hotelu rozwieszając imponujący transparent o wymiarach 20 metrów szerokości i 8 wysokości. W napisanym "solidarycą" znaną z emblematów związku zawodowego słowie "Solidarność" zamienilismy tradycyjny kolor czerwony na ekologiczną zieleń. Zmiast flagi wkomponowanej w literę "N"  widnieją tam teraz 3 ramiona turbiny wiatrowej. Happening został odebrany bardzo pozytywnie, żaden z aktywistów nie został zatrzymany.

Donald Tusk już o godzinie 11.15 spotkał sie z przedstawicielami Greenpeace, gdzie wręczyliśmy mu postulaty, w których domagamy się od niego by wraz z innymi przywódcami Europy i świata podjął rzeczywiste działania na rzecz ratowania klimatu naszej planety.

„Cieszymy się, że premier pozytywnie zareagował na nasz apel i przyjął nasze postulaty. Najbardziej jednak cieszymy się z faktu, że po raz pierwszy publicznie zadeklarował, iż osobiście pojedzie na szczyt klimatyczny w Kopenhadze.”
– mówi Julia Michalak, Koordynatorka Kampanii Klimatyczno-Energetycznej Greenpeace.

Obowiązujący do tej pory Protokół z Kioto wygasa w 2012 roku i dlatego w Kopenhadze musi zostać zawarte nowe, globalne porozumienie na rzecz ochrony klimatu. Kraje rozwinięte muszą zobowiązać się do ambitnych redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz do finansowego wsparcia krajów najuboższych. Fundusze muszą zostać przeznaczone na rozwój czystych technologii energetycznych, adaptację do zmian klimatu i ochronę lasów.

„Tak jak 20 lat temu rola Solidarności była kluczowa dla obalenia komunizmu, tak dziś międzynarodowa solidarność jest niezbędna dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Polska w sposób odpowiedzialny i solidarny musi włączyć się w przeciwdziałanie zmianom klimatu. Najbiedniejsze państwa prawie nie przyczyniły się do globalnego ocieplenia, a to właśnie one w największym stopniu cierpią z powodu zmian klimatu, takich jak niedostatki wody, katastrofalne powodzie, podnoszenie się poziomu oceanów czy huragany. Solidarność klimatyczna oznacza przede wszystkim wsparcie dla tych, którzy potrzebują pomocy, bez której nie poradzą sobie z tym dramatycznym problemem”
– dodaje Michalak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz