niedziela, 21 czerwca 2009

Stop pracy dzieci!

12 czerwca obchodzono Światowy Dzień Przeciwko Pracy Dzieci. 284 000 – to liczba dzieci pracujących w niewolniczych warunkach na plantacjach kakao w Ghanie, Nigerii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Nestle jest jedną z największych korporacji czerpiących zyski z pracy nieletnich w tych krajach.

15 000 -liczba dzieci w wieku od 9 do 12 lat sprzedanych do pracy na plantacjach bawełny, kawy i kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej (według raport UN na 2007 rok)

Praca w warunkach niewolniczych – pod przymusem, w godzinach nadliczbowych, regularne bicie, brak wolności osobistej i zakaz zmiany miejsca pobytu) nadal istnieje na 90% plantacji kakao Wybrzeża Kości Słoniowej i w trzech krajach sąsiednich, skąd pochodzi ok. 80% światowej produkcji kakao. Znaczna część codziennie spożywanego przez nas kakao i czekolady to produkt pracy niewolniczej.

W swoim raporcie MOP wskazuje na problemy związane z tym zjawiskiem i zauważa, że kryzys ekonomiczny i finansowy może zagrozić pozytywnym rezultatom, jakie zostały osiągnięte w walce z pracą dzieci w ostatnich latach.

Dane przytoczone przez MOP mówią o około 100 tysiącach dziewczynek, ofiarach pracy dzieci, posyłanych do prac podobnych, jak te wykonywane przez chłopców, ale cierpiących i narażonych w dodatkowy sposób.

Głównym sektorem zajęcia kobiet pozostaje praca w czyimś domu; w tym przypadku najcięższą formą wykorzystania jest praca niewolnicza, prostytucja i pornografia. Oprócz tego, w przypadku wielu dziewcząt, do pracy zewnętrznej dochodzą liczne zajęcia we własnym domu, jednym słowem ma miejsce “podwójna praca”, która w wielu przypadkach uniemożliwia naukę szkolną.

W tym roku przypada także dziesiąta rocznica 182. Konwencji MOP, która wskazuje na sposoby walki z najcięższymi formami pracy dzieci.

Więcej info o tym co możesz zrobić znajdziesz TUTAJ.
Źródło: Sprawiedliwy Handel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz