środa, 3 czerwca 2009

Protesty przeciwko "pakietowi bezpieczeństwa" i szczytowi G8 w Rzymie.


Wczoraj w Rzymie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych grupy państw G8, dotyczące, według oficjalnej nazwy "bezpieczeństwa, imigracji i terroryzmu”. Spotkaniu towarzyszył protest, w którym wzięło udział około 4 tys. ludzi. Demonstracja przeszła przez wieloetniczne dzielnice Rzymu z hasłami "Nie dla pakietu bezpieczeństwa". Protestujący mieli ze sobą obraz „Św. Bez Papierów” – czyli patrona „nielegalnych” imigrantów bez dokumentów.

Duża część spotkania ministrów dotyczyła współpracy w służb antyterrorystyczych, oraz tzw. „walki z piractwem na morzu”. Sekretarz generalny Interpolu przekonywał o konieczności wprowadzenia zmian prawnych, które umożliwiłyby gromadzenie informacji o piratach schwytanych na wodach międzynarodowych, sądzenie ich i osadzanie w więzieniach w państwach G8. Oznaczałoby to w praktyce rozszerzenie jurysdykcji sądów najbogatszych państw świata na strefy objęte wojną domową.

Tzw. „Pakiet bezpieczeństwa” wprowadzany przez włoski rząd, zakłada m.in. zwiększenie kar za wykroczenia dla osób, które nie posiadają prawa pobytu, kryminalizację (z karą od roku do 3 lat więzienia) dla osób wynajmujących mieszkania imigrantom bez prawa pobytu, ustawienie priorytetów dla sądów, by w pierwszym rzędzie orzekały w sprawach związanych z imigracją, kryminalizację samego faktu nie posiadania prawa pobytu (z karą grzywny), oraz utworzenie milicji obywatelskich ściśle współpracujących z policją.

Więcej informacji na temat pakietu (w jęz. ang): http://www.statewatch.org/news/2009/jan/08italy-security-package.htm

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych jest częścią serii spotkań przygotowujących szczyt G8, który odbędzie się we Włoszech w dniach 8-10 lipca. Protesty towarzyszyły już spotkaniu rektorów uniwersytetów z krajów G8 w Turynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz