Aktualności Obywatela www.obywatel.org.pl
Komórki szkodzą
„Süddeutsche Zeitung” pisze, że u osób, które przez wiele lat intensywnie używają telefonów komórkowych, ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy mózgu znacznie wzrasta.
Najnowsze badania o wzroście ryzyka wystąpienia guza mózgu dotyczą ludzi, którzy przez przynajmniej 10 lat regularnie używali komórki lub robili to szczególnie intensywnie. To właśnie w tej grupie badanych ryzyko wystąpienia glejaków (nowotwór mózgu; powstaje z rozwijających się komórek zrębu tkanki nerwowej) jest podwyższone o 39 %. Wyniki swoich prac naukowcy z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz Danii opublikowali w internetowym wydaniu magazynu „International Journal of Cancer”. Zespół badaczy odkrył również, że zagrożona jest bardziej ta strona głowy, do której zwykle przykłada się telefon.
Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Lenarta Hardella i jego zespół z kliniki uniwersyteckiej w szwedzkim Örebro wykazały, że ryzyko jest jeszcze większe, jeśli dana osoba posługiwała się telefonem o najnowszych parametrach technicznych dłużej niż 2 tysiące godzin. W tej grupie osób ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego jest 3,7 raza większe niż u ludzi posługujących się starszymi modelami telefonów.
Inni naukowcy mówią, że nie widzą powodów, aby nie wierzyć danym uzyskanym przez swoich kolegów. Według nich skutki używania telefonów można zauważyć dopiero po wielu latach. Również guzy potrzebują wielu lat na swój rozwój. Z wpływem telefonów komórkowych na zdrowie człowieka jest podobnie jak z azbestem, promieniowaniem jonizującym czy tytoniem. We wszystkich tych przypadkach badania muszą potrwać wiele lat zanim wysunie się jakieś konkretne wnioski.
Dotychczas w dyskusji o ewentualnej szkodliwości telefonów posługiwano się raczej retoryką opartą na przesłankach, niż na konkretnych dowodach. Wśród naukowców nadal zdania są podzielone, jeśli chodzi o ocenę wpływu telefonów na ludzki organizm. Warto jednak podkreślić, że oba wspomniane badania są dobrze udokumentowane, a statystyczne prawdopodobieństwo, że ich wyniki są dziełem przypadku, wynosi nie więcej niż 5%. W świecie medycznym taki rezultat zasługuje na uwagę.
Naukowcy wskazują rzecz jasna, że badania należy kontynuować – choćby dlatego, że te o których była mowa nie obejmują równomiernie wszystkich warstw społecznych, co w jakiś sposób może wpływać na ich bilans. Na pewno jednak nie zaszkodzi rozmawiać przez komórkę nieco mniej, a zamiast tego spotkać się z przyjaciółmi czy partnerami zawodowymi osobiście. Będzie to miało przecież także liczne inne zalety!
czwartek, 8 maja 2008
Komórki szkodzą zdrowiu
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz