poniedziałek, 6 lipca 2009

USA: Genwral Motors zbankrutował, ale rząd nadal przelewa miliardy

USA: GM zbankrutował, ale rząd nadal przelewa miliardy

W piątek ma zapaść decyzja sądu federalnego w USA dotycząca sprzedaży większościowego pakietu General Motors rządowi. GM wniosło w zeszłym miesiącu o upadłość według tzw. „Chapter 11”, czyli rodzaju upadłości, w którym firma nadal funkcjonuje, po to, by spłacać swoich wierzycieli.

W tym celu, Al Koch, szef programu restrukturyzacji GM, zamierza w ciągu 3 lat zamknąć około 50 zakładów należących do GM.

Amerykański rząd zamierza zapłacić 50 miliardów dolarów za 60% akcji, oraz przyznać dodatkową dotację w wysokości 60 miliardów. Decyzja rządu nastąpiła po tym, jak zabrakło chętnych na kupno General Motors.

Tymczasem, chiński Beijing Automotive Industry Holding (BAIC) zaproponował wykupienie 51% udziałów spółki Opel, należącej do GM, za 924 miliony dolarów. Według tego planu, doszłoby do masowych zwolnień.

Na razie jednak bardziej prawdopodobne jest przejęcie Opla przez fundusz Magna, kierowany przez rosyjski Sbierbank. Ta transakcja ma poparcie rządu Niemiec, który zamierza wesprzeć Magnę kwotą 1,5 miliarda dolarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz