środa, 8 lipca 2009

[G8] Włochy: protesty, demonstracje, okupacje


imc
Dziś od rana w różnych miejscach Włoch trwają protesty przeciw szczytowi państw G8 mające zwrócić uwagę na nękające współczesny świat problemy społeczne i masowe naruszenia praw człowieka oraz na patologię jaką jest system "Wielkiej Ósemki", który czyni z tej małej, prze nikogo nie wybranej grupki przywódców świata.

Dziś od rana trwają protesty w L'Aquilla, rozpoczęte mobilizacją pod wzgórzem Roio położonym naprzeciw budynków r Guarda di Finanza, gdzie odbywa się spotkanie G8.

W trakcie jednej zakcji protestacyjnych grupa mieszkańców wspięła się wzgórze, na które wychodzą okna obiektu gdzie trwa szczyt i na powitanie prezydenta Obamy ułożyła na nim napis z gigantycznych plastikowych liter o treści; "Yes we camp!" (wolnym tlumaczeniu: "Tak, żyjemy w obozach!"). Hasło to, nawiazujące do sloganu z kampanii wyborczej Obamy - Yes we can! i ma przypomnieć światowym przywódcom o tym, że tysiace osób ocalałych z kwietniowego trzęsienia ziemi w tym regionie nadal wegetuje w prowizorycznych namiotowych obozowiskach.

Więcej infomacji:
 http://g8.italy.indymedia.org/node/400

Wg włoskiego rządu, wybor L'Aquila na miejse szczytu miał zwrócić uwagę społecznosci międzynarodowej na dramatyczną sytuację jej ludności, mieszkańcy obawiają się jednak, że w wyniku tej decyzji środki i czas przeznaczone na odbudowę ich domów zostaną poświecone na inne cele, takie jak zabezpieczenie imprezy G8. Przez 3 miesiące włoskie władze nie zdołaly nawet rozpocząc rekonstrukcji; cała para poszła w przygotowania miasta do szczytu ósemki.


W kilku włoskich miastach dziesiątki aktywistów Greenpeace z 18 krajów świata zajęło 4 elektrownie węglowe i rozwiesiło na ich kominach i urządzeniach banery wzywajace państwa G8 do podjecia faktycznych, a nie pozornych środków w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Włoski gigant energetyczny Enel, do którego należą 3 z okupowanych zakładów, nie miał żadnego komentarza w tej sprawie.
Więcej informacji, filmy i zdjęcia:
 http://www.greenpeace.org/international/campaigns/climate-change/G8action


O 17.00 w Rzymie miała rozpocząć się demonstracja solidarnościowa pod więzieniem Regina Coeli, której uczestnicy domagają się uwolnienia wszystkich osób aresztowanych prewencyjnie i w czasie wczorajszych akcji

W Turynie od 10.00 zorganizowano Sit-in NoG8 na Piazza Castello

W Mediolanie o 18.30 rozpocznie się mobilizacja przeciw G8 przy Largo Carrobbio.

Źródło:
 http://g8.italy.indymedia.org/

Więcej informacji wkrótce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz