poniedziałek, 6 lipca 2009

Aktywistyczny abordaż statku Shell w Irlandii


imc : http://indymedia.ie/article/93050
Aktywiści Shell to Sea [Zwodować Shella albo dosłownie Shell do morza - przyp. tłum.] dostali się na pokład statku zaopatrującego okręt Solitaire w Killibegs, Irlandia.

Dziś popołudniu część z siedmiorga aktywistów kampanii Shell to Sea przy użyciu kajaków dostało się na pokład Toisa Independent, dostarczającego rury do kładącego rurociągi Solitaire, jednostki która na zlecenie Shella kładzie gazociąg do Corrib. Solitaire, który opuścił zatokę Broadhaven Bay(1) wczoraj po położeniu pierwszej sekcji gazociągu był ostatnio celem szeregu akcji w ramach ciągłej kampanii przeciwko koncernowi Shell(2). Pomimo rosnącej brutalności reakcji Shella na protesty aktywiści nie składają broni(3).

Niall Harnett, uczestnik akcji w Killybegs stwierdził "Żądamy żeby ten port przestał wspierać projekt eksploatacji pól gazowych w Corrib który niszczy życie ludzi z Erris. W mediach pojawiło się dużo błędnych informacji na temat gazociągu, podczas gdy uczestnicy kampanii kontynuują protest mający na celu zatrzymanie tego niebezpiecznego projektu który zagraża dobru i życiu mieszkańców tych okolic". Gazociąg ma służyć do transportowania nie poddanego obróbce gazu przez region Erris do rafinerii w Bellanaboy(4).

Harnett kontynuuje "Protestujemy też przeciwko kradzieży naturalnych zasobów Irlandii. W czasach gdy bezrobocie ma osiągnąć rekordowe wartości, a rząd atakuje zwykłych ludzi dodatkowymi podatkami i cięciami płac oburzające jest że Shellowi pozwala się na kradzież miliardów euro naszych zasobów"(5).
 http://politube.org/show/1755
St.John O Donobhain, także będący na miejscu stwierdził; "Shell próbuje wprowadzić opinię publiczną w błąd twierdząc że że projekt w Corrib jest juz zamkniętą sprawą. Ten projekt jest niesprawiedliwy, nielegalny i niemoralny. Nie powiedzie się."

Strona kampanii Shell to Sea:  http://www.corribsos.com/
Strona obozu solidarnościowego w Rossport:  http://www.rossportsolidaritycamp.110mb.com/


1. Broadhaven Bay jest wyznaczonym przez unię europejską obszarem specjalnej ochrony (SAC).

2. Pracę Solitaire wpierało na lądzie ponad 300 gardzistów (policjantów) oraz 2 okręty marynarki, 20 statków ochroniarskich i gardy na zatoce oraz helikoptery. Pomimo tego przeciwko okrętowi przeprowadzono parę udanych akcji. Patrz też  http://www.youtube.com/watch?v=eEAwob38WYk i  http://politube.org/show/1755.

3. Rybak Pat O'Donnell znalazł się na muszce pistoletu gdy zamaskowani mężczyźni weszli na pokład jego łodzi a następnie zatopili ją na morzu. Więcej;  http://www.mayonews.ie/index.php?option=com_content&task=view&id=7016&Itemid=38
Z drugiej strony w zeszłym tygodniu siedem nie karanych wcześniej osób zostało zatrzymanych i prewencyjnie aresztowanych na tydzień za drobne wykroczenia podczas protestu przeciwko Shellowi.

4. Były koordynator humanitarny ONZ w Iraku, Denis Halliday, komentując kontrowersyjny projekt gazociągu Corrib powiedział w zeszłym tygodniu: “Myślę że obywatele Irlandii nie dostają pełnej informacji na ten temat. Ludzie którzy sprzeciwiają się [projektowi] to nie tylko burzyciele, to nie terroryści, to nie niebezpieczni ludzie. To normalni Irlandczycy, żyjący w spokojnej społeczności która jest zagrożona; ich sposób życia jest zagrożony," powiedział weteran ONZ. Więcej:  http://www.corribsos.com/

5. 'The Great Gas Giveaway' (wielkie oddanie gazu) zostało opisane w detalu w raporcie Centre for Public Inquiry.  http://www.publicinquiry.ie/reports.php#ld196. Dziennikarz i ekonomista Colm Rapple także dokładnie opisał proces rozkradania zasobów naturalnych Irlandii.  http://colmrapple.com/?cat=7

2 komentarze:

 1. 1. "część z siedmiorga aktywistów" - to była jedna (słownie jedna) wyglądająca jak nastolatka dziewczyna. Z odległości dwu metrów wyglądała na mocno przestraszoną. Zasługuje na podkreślenie "rycerska" postawa jej starszego kolegi w kajaczku obok - zduszonym głosem przekonującego by "wytrwała" w proteście.
  2. "dostało się na pokład" - dziewuszka weszła do starej opony, zawieszonej na zewnątrz burty w roli odbijacza. Po niecałych 2 godzinach pannica stwierdziła, że już się naprotestowała i popłynęła udzielać wywiadu przed kamerą na brzegu...
  3. "w ramach ciągłej kampanii przeciwko koncernowi Shell" - nie znam szczegółów tej "kampanii". Ale opisywane zdarzenie, to odosobniona, całkowicie nieudana a z mojego punktu widzenia operetkowa wręcz próba zakłócenia dostarczania rur na "Solitaire".
  "Protest" miał miejsce podczas 14-tej dostawy rur - czyli trzeciej czy czwartej od końca. Gdyby zablokować port (no może nie siedmioma dmuchanymi kajakami...) przed pierwszą dostawą - można by było marzyć o jakiejś skuteczności protestu. W dniu 06/07/09 chodziło chyba już tylko i wyłącznie o zwrócenie uwagi na siebie... Symptomatyczne, że przyjazd lokalnej telewizji zakończył "protest".
  4. "Pomimo rosnącej brutalności reakcji Shella" - brutalność ta wzrosła tak dalece, że omawiany "protest" (który nawet na minutę nie wstrzymał procesu załadowywania statku) został zakończony z woli jedynej aktywnej protestującej osoby, po niecałych 2 godzinach siedzenia wewnątrz opony. Nawet negocjator z Gardy nie zdążył przyjechać... Protestująca dziewczyna sama (to jest bez namawiania nawet) wskoczyła z powrotem do kajaczka i odpłynęła na spotkanie z telewizją, która zjawiła się na brzegu.
  5. "przeciwko okrętowi przeprowadzono parę udanych akcji" - hmmm, nie wiem co to "udana" akcja, ale budowa rurociągu przez "Solitaire" została właśnie zakończona - bez przeszkód i w przewidzianym terminie.
  6. Relacja pomija pewien smaczek - zdjęcia w niej zostały wykonane z pokładu polskiego jachtu "Teoś". Może pomija się tą okoliczność dlatego, że jachtu użyto niejako przypadkowo, jego kapitana wciągając w "protest" bez powiadomienia o jakimkolwiek "proteście"... Tak to jest, gdy o zabranie na krótką przejażdżkę "żeby zrobić fotki koleżance na kajaku" prosi płomiennowłosa piękność ;-)). "Teoś" i jego załoga pewnie już w Hiszpanii, może poszczęści im się lepiej z hiszpańskimi dziewczynami :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. http://w151.wrzuta.pl/obraz/aKysHARBBkV/dscf0149
  http://w151.wrzuta.pl/obraz/1thMEU05NLf/dscf0150
  http://w151.wrzuta.pl/obraz/2EZB5borqDH/dscf0155
  http://w151.wrzuta.pl/obraz/7JQpHQhQdM9/dscf0141
  Fotki z tego rachityczno-groteskowego protestu...

  OdpowiedzUsuń