wtorek, 7 lipca 2009

Niemcy: Pasmo awarii w elektrowni jądrowej w Kruemmel


Elektrownię jądrową w Kruemmel przyłączono do sieci 23 września 1983 roku. Przez ostatnie lata wielokrotnie dochodziły do nas informacje o zakłóceniach pracy i awariach siłowni. Właściciele - Vattenfall i E.ON regularnie przeznaczali spore środki na naprawy. Apogeum nastąpiło w roku 2007, kiedy wybuchł pożar w transformatorowni oraz odkryto tysiące wadliwych śrub. Niezbędna wymiana podzespołów przeciągnęła się do dwóch lat. Pośpiech był znaczny, bowiem decyzja o ponownym rozruchu zapadła w ciągu kilku dni, a normalnie trwa klika tygodni. 19 czerwca 2009 reaktor wznowił pracę. Teoretycznie na 8 - 9 lat.

Wznowił, ale nie na długo. Już 1 lipca nastąpiła awaria transformatora agregatu prądotwórczego. Elektrownię odłączono od sieci. Naprawa nie trwała długo - siłownię uruchomiono ponownie. Niestety, 4 lipca odnotowano kolejną nieprawidłowość, co doprowadziło do kolejnego wyłączenia reaktora. Sprzeczne są informacje o szczegółach zajścia. Vattenfall przyznaje się, do złej polityki informacyjnej (milczenia), a Greenpeace dopowiada, że nie jest prawdą, jakoby awaria dotyczyła tylko nieatomowych części urządzeń. Całe zamieszanie wokół "Krümmel Nuclear Power Plant" spowodowało liczne protesty ludności. Greenpeace wywiesił transparent z napisem "zamknąć Vattenfall za nieodpowiedzialność". Do dyskusji włączyli się politycy. Prawdopodobnie prowadzona będzie debata na temat energii atomowej.

Chadecy pozostają wierni energii atomowej. Volker Kauder z CDU/CSU twierdzi, że "tak długo, jak elektrownie są bezpieczne, powinny pracować dalej. W innym wypadku dojdzie do podwyżki cen energii elektrycznej". Kanclerz Angela Merkel krytykuje protesty ekologów nawołując do zaprzestania akcji. - Awaria elektrowni nie może być pretekstem do zmian w produkcji energii atomowej - powiedziała kanclerz.

Omówienie projektu w Bundestagu nastąpi 27 września. Co dalej z Krummel? W chwili obecnej nic nie jest wiadome.

Dane o elektrowni w Kruemmel

rozpoczęcie budowy: 1974
przyłączenie do sieci: 1983
moc netto: 1346MW
liczba reaktorów: 1
typ reaktora: BWR
planowana rozbudowa: nie

Za: www.elektrownieatomowe.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz