wtorek, 7 lipca 2009

Grecja: walki uliczne o wysypisko pod Atenami


imc
Ponad 1500 mieszkańców wioski w okolicach Grammatico koło Aten starlo się z policją by nie dopuścić do rozpoczęcia budowy otwartego składowiska śmieci XYTA w ich rejonie. Protestujący wykopali okopy, zbudowali barykady i podpalili należące do XYTA buldożery po tym jak policja aresztowala sprzeciwiajacego się budowie wysypiska burmistrza i cięzko go pobiła, odmawiając następnie zawiezienia go do szpitala. W walkach z oddziałami prewencji rannych zostało kilkadziesiąt osób, w tym kilkunastu policjantów.

Wg relacji świadków, policja zachowuje się wobec demonstrantów niezwykle brutalnie. Całą okolica zasnuta jest dymem; płonie wiele pojazdów i obiektów; większośc pożarów to efekt bemyślnego użycia prez policję pocisków z gazem łzawiącym i granatów zapalajacych. Strażacy zmobilizowali do gaszenia ognia 3 samoloty, 3 helikoptery i ponad 15 wozów strażackich. Oddziałom MAT wyspecjalizowanym w tłumieniu zamieszek udalo się przedostać pod ostatnią barykadę, mieszkańcy obawiaja się po jej zdobyciu masakry. Na miejcu jest cała wioska gotowa do dalszej walki


Budowa niespełnaijących standardów ekologicznych składowisk śmieci XYTA na terenie Grecji wywołała serię środowiskowych konfliktów i starć; zapoczątkowali je mieszkańcy Lefkimmi, wioski na wyspie Korfu, która przez 18 miesięcy skutecznie blokowala realizację rządowych planów dotyczących lokalizacji wysypiska w jej okolicy. W walkach z policją zginął jeden z jej mieszkańców.

Źródło:
 http://libcom.org/news/pitched-battles-over-open-refuse-damp-outside-athens-07072009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz