Pierwsze publiczne wystąpienie brytyjskiego żołnierza
Starszy szeregowy Joe Glenton (lat 27) wstąpił do armii w roku 2004, a w roku 2006 został wysłany do Kandaharu w Afganistanie. Choć wojsko i politycy twierdzili, że brytyjskie siły zbrojne są tam, by pomagać, Glentona zszokował fakt, że Afgańczycy występują przeciwko nim. Zawstydzony i pozbawiony złudzeń, zdezerterował w roku 2007. Dwa lata później oddał się w ręce armii. Z powodu oskarżeń o dezercję i inne przewinienia, grozi mu kara dziesięciu lat więzienia, jeśli zadecyduje tak sąd wojskowy. Glenton o swoim niezadowoleniu ze służby w armii mówił publicznie. Obecnie armia próbuje zamknąć mu usta, trzymając go w areszcie w oczekiwaniu na rozprawę. O jego postawie wie coraz więcej ludzi w różnych krajach.
Posłuchaj wywiadu w TOK.FM z Marcinem Starnawskim o sprawie Joe’a Glenton’a:
„Drogi Gordonie Brown, Piszę do Pana jako żołnierz służący w armii brytyjskiej. Głęboko niepokoi mnie fakt, że odwaga i męstwo moich towarzyszy broni stały się narzędziem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Wojna w Afganistanie nie zmniejsza ryzyka terroryzmu, ani nie przyczynia się do poprawy życia Afgańczyków, ale oznacza dla nich śmierć i zniszczenie ich kraju. Wielka Brytania nie ma tam żadnego interesu”.
Joe Glenton (lipiec 2009)
„Słysząc, że liczba Brytyjczyków zabitych w ciągu ośmiu lat konfliktu wynosi już 204, zadaję pytanie: ‘Ilu jeszcze, Panie Premierze?’ Wzywam rząd brytyjski, by położył kres bólowi i cierpieniu tych dzielnych mężczyzn, kobiet i ich rodzin… Mój mąż i ja solidarnie podzielamy to stanowisko. Wszystko o co proszę to, aby każdy mężczyzna i każda kobieta poszli za głosem swego sumienia i sami wyciągnęli wnioski”.
Clare Glenton (sierpień 2009)
Joe Glenton nie jest sam
Również inni mężczyźni i kobiety odmawiają współudziału w wojnie i okupacji. W roku 2005 zdezerterowało ponad 380 żołnierzy armii brytyjskiej, co stanowi liczbę trzykrotnie wyższą niż na początku wojny w Iraku. W roku 2006, Ehren Watada jako pierwszy oficer armii Stanów Zjednoczonych odmówił wyjazdu do Iraku. Dzięki międzynarodowej kampanii poparcia, w której wzięli udział również jego rodzice, a także żołnierze w służbie czynnej i weterani, porucznik Watada nie poszedł do więzienia, a niedawno wygrał sprawę, dzięki której uzyskał zwolnienie z wojska.
Więcej informacji:
http://www.refusingtokill.net/JoeGlentonLeafletPolish.htm
Wpis: Joe Glenton – żołnierz odmawiający współudziału w okupacji pochodzi ze strony: Tomasso.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz