czwartek, 11 marca 2010

G8 2001: Wyroki dla policji podtrzymane



Włochy: podtrzymano wyroki dla policjantów skazanych za znęcanie się nad uwiezionymi demonstrantami w trakcie protestów przeciw szczytowi G8 w Genui w 2001 r.

Włoski sąd apelacyjny potwierdził wyroki 15 funkcjonariuszy policji, strażników więziennych i personelu medycznego, których uznano w 2008 r. za winnych znęcania się nad demonstrantami przetrzymywanymi w policyjnym ośrodku zatrzymań Bolzaneto w Genui w czasie antyszczytu G8 I którzy odwołali się od ówczesnej decyzji. Sąd apelacyjny uchylił również wyroki uniewinniające dla kolejnych 29 osób, które uznano za odpowiedzialne za brutalne, poniżające i nieludzkie traktowanie aresztowanych alterglobalistów. Do odpowiedzialności pociągnięto więc łącznie 44 osoby.

W lipcu 2008 r., pod koniec ciągnącego się przez wiele lat procesu wytoczonego policji i personelowi Bolzaneto przez więzionych tam aktywistów, 15 oskarżonych funkcjonariuszy skazano na kary od 5 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności za współudział w maltretowaniu zatrzymanych i odmawianie im pomocy lekarskiej.

“Chociaż uzasadnienie obecnej decyzji sądu apelacyjnego nie jest jeszcze znane, samo to, że sędzia podtrzymał wyroki wydane w poprzednim procesie potwierdza że niemal 10 lat wcześniej doszło w Bolzaneto do poważnego naruszenia praw człowieka” – stwierdziła Halya Gowan, dyrektorka Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.

Jej zdaniem wyrok ten to ważny krok w kierunku ukarania wszystkich winnych brutalnego naruszenia europejskiej konwencji praw człowieka, gdyż ustala zakres odpowiedzialności karnej przynajmniej części sprawców.

W czasie szczytu G8 w Genui, w czasowym obozie zatrzymań w Bolzaneto więziono 222 demonstrantów. Znęcano się tam nad nimi, zmuszano ich tam do pozostawania nieruchomo przez wiele godzin w sprawiających ból pozycjach, bito, wyzywano, zastraszano (straszono m.in. gwałtem), poddawano rewizjom osobistym w sposób mający celowo poniżyć przeszukiwanych oraz innym upokarzającym czynnościom.

Choć sędziowie przyznali, że policjanci i strażnicy stosowali wobec zatrzymanych tortury, brak zapisów o torturach we włoskim prawie uniemożliwił im ukaranie sprawców w sposób adekwatny do wagi czynów, jakich się dopuścili. Przestępstwa zagrożone kara niższą niż 10 lat wiezienia podlegają też wprowadzonym przez Berlusconiego przepisom o przedawnieniach, co oznacza, ze żaden ze skazanych nie trafi do więzienia

Co więcej, zdaniem AI włoskie władze nie odniosły się w żaden sposób do luk i wad systemowych, które przyczyniły się do nadużyć w Bolzaneto, i w ciągu ostatnich 9 lat nie podjęły żadnych kroków które mogłyby zapobiec ponownym aktom policyjnej brutalności na podobną skalę jak w czasie protestów w Genui.

“Bolzaneto może zdarzyć się ponownie, o ile władze nie dadzą jasnego sygnału, że podobne przypadki naruszeń praw człowieka przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nie będą tolerowane”.

AI ponowiła też apel do włoskiego rządu, by wprowadziły tortury do listy przestępstw ujętych w kodeksie karnym, zgodnie w wymogami Konwencji przeciw Torturom, którą Włochy ratyfikowały w 1989 r., oraz ustanowił niezależny mechanizm kontroli nad poczynaniami policji i dostosował się do wszystkich innych zaleceń międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka.

Źródła:
 http://www.amnesty.org/en/news-and-updates/convictions-abuse-during-genoa-g8-protests-upheld-2010-03-0
 http://www.inaltreparole.net/en/news/condannepoliziotti070310.html

Więcej o sprawie Bolzaneto:
 http://pl.indymedia.org/pl/2008/07/37443.shtml
 http://pl.indymedia.org/pl/2008/06/37142.shtml
 http://pl.indymedia.org/pl/2004/02/3878.shtml

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz