sobota, 18 grudnia 2010

Duńska policja ma zapłacić odszkodowania ponad 200 protestującym - wyrokiem sądu

 Protesty w Kopenhadze podczas konferencji ONZ w grudniu 2009. Autor zdjęcia: EPO, wikimedia
Duńska policja ma zapłacić odszkodowania ponad 200 protestantom - wyrok sądu
Duńska policja ma zapłacić odszkodowania ponad 200 uczestnikom manifestacji odbywających się w Kopenhadze podczas spotkania przywódców państw ONZ dotyczącego przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym - taki zapadł wyrok sądu.

W grudniu 2009 podczas protestów w Kopenhadze, gdzie odbywała się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, policja aresztowała zapobiegawczo prawie 1900 osób. Około 250 z aresztowanych wówczas osób wytoczyło pozwy przeciw Duńskiej policji.

Duński sędzia wydał wyrok, stanowiący, że duńska policja ma wypłacić 178 osobom po około 1200 euro odszkodowania za „bezprawne” zatrzymania. Pozostałym zatrzymanym wówczas osobom ma wypłacić po ok. 5 tys. koron.
Te wiadomości podały nawet fińskie kapitalistyczne masmedia tutaj.

Witryna www Guardiana (guardian.co.uk) uzupełnia te doniesienia tutaj, że wyrok zbiegł się w czasie z ujawnieniem transmisji radiowej, z której wynika, że dowódca policji wydał podwładnym rozkaz atakowania protestujacych i dziennikarzy. Według tłumaczenia przytoczonego cytatu na stronie aktywistów z Climate Collective dowódca rozkazuje podwładnym „Zróbcie użytek z pałek,” dodając „między samochodami są dziennikarze. Z nimi rozprawimy się, k***, tak samo."

Duńska policja złożyła odwołanie od wyroku.

Komentarz na stronie guradiana:

EricABlair
16 December 2010 4:26PM
Criminal convictions needed here against the police.
Simply making the taxpayer foot the bill for their violence won't change anything.

Trzeba wytaczać procesy karne przeciw policjantom. Obciążanie podatników, aby płacili odszkodowania za brutalność policji, niczego nie zmieni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz