piątek, 16 października 2009

Mobilizacja przeciwko szczytowi klimatycznemu w Kopenhadze




O co chodzi?

Pomiędzy 7 a 18 grudnia odbywa się w Kopenhadze szczyt klimatyczny ONZ. Ma wtedy dojść m. in. do uchwalenia międzynarodowej konwencji na czas po 2012 roku; kiedy to wygasa protokół z Kioto. Emisja gazów cieplarnianych jest przedmiotem negocjacji w ramach ONZ już od 17 lat. Zgodnie z protokołem z Kioto emisja gazów cieplarnianych powinna zostać znacznie obniżona w stosunku do stanu z 1990 roku, jednak główni jej sprawcy wogóle nie podpisali protokołu, lub też wstrzymują się z jego ratyfikacją. Jednocześnie za pośrednictwem handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń do atmosfery powstał kolejny dochodowy rynek. Okazało się, że przy temacie zmian klimatycznych retoryka znacznie odbiega od faktycznych działań.
Dlaczego przeciwko?

Z tej okazji chcą się spotkać potężne rządy oraz lobbiści świata, aby wprowadzić erę 'zielonego kapitalzimu', stworzyć porządek rynkowy, w którym biosfera ma być traktowana (i zanieczyszczana) jak towar. Jednak ponieważ kwestia zmian klimatu jest nie tylko problemem ekologicznym, ale obejmuje także szersze - ekonomiczne, społeczne, rasistowskie oraz związane z wyzyskiem wymiary, do zasadniczego przeciwstawienia się zmianom klimatycznym konieczne są podstawowe przemiany społeczne i gospodarczne.

Zmiany klimatu są bardzo zaawansowane - i powinno to nadszarpnąć nasze urlopowe przyzwyczajenia (?), aby móc ochronić naszą planetę w przyszłości. Środki czysto rynkowe lub technologiczne są w tym wypadku bezproduktywne - bowiem to czynnik ludzki jest głównym sprawcą zmian klimatycznych. Te powstają nie za sprawą topniejących lodowców, lecz kapitalistycznej produkcji towarów. Zmiana klimatu już dzisiaj pociąga za sobą poważne przemiany w ekosystemach; a przez to także w podstawowych warunkach życia ludzi. Skutkiem powyższego jest fakt, iż dochodzi do zaostrzenia istniejących stosunków społecznych i konfliktów - ewentualnie dojdzie do niego w przyszłości. Szczególnie nieporozumienia na linii północ-południe mogą ulec nasileniu na tle zmian klimatycznych. Migracje, plądrowanie zasobów w ramach (Neo-)kolonializmu oraz działania wojenne przybierają na sile.

Kto mobilizuje? Do akcji w Kopenhadze i przeciwko zmianom klimatycznym nawołuje się na całym świecie i to na bazie różnych opcji politycznych. NGOsy oraz inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego spróbują uczynić ich żądania jak najbardziej słyszalnymi, wykorzystując w tym celu całe wydarzenie. Po drugiej stronie stoją grupy autonomiczne oraz ruch, który powstał wokół obozów klimatycznych, praktycznie delegitymizując szczyt.

W ich oczach pokładanie nadziei w strukturach, które wspierają COP 15 i niszczą planetę dla pieniędzy, jest co najmniej naiwne. Zamiast tego proponują zwalczanie ideologii nieograniczonego wzrostu gospodarczego za pomocą radykalnej i efektywnej polityki klimatycznej. Na wspólnych debatach oraz poprzez międzynarodowe - i międzykontynentalne akcje powinna się rozwinąć lokalna, konfrontacyjna polityka klimatyczna, której akcje skupione wokół szczytu mają być jedynie początkiem.

Dla grup autonomicznych zmiany klimatyczne są tylko jednym z symptomów obejmującego wszystko kryzysu samozwańczej cywilizacji, wojny, jaką prowadzi kapitalizm przeciwko wszystkiemu, co żyje na tej planecie.

Planowanych jest wiele różnych karawan do Kopenhagii: aktywisci, którzy protestują przeciwko nowej elektrowni węglowej w pobliżu Greiswaldu, zamierzają przypłynąc na żaglówkach. Z Wielkiej Brytanii szykuje się karawania 'Zero Karbon', aby połączyć protesty przeciwko spotkaniu WTO w Genf z protestami przeciwko zmianom klimatycznym w Kopenhadze, zapowiedziała się także karawana ze Szwajcarii.

Timeline - mobilizacja
16.10. Cool Planet Event - Greenpeace/Związki Klimatyczne/FM 4 - przed parlamentem w Wiedniu
23.10. Centrum Klimatu i Ekologii - Festiwal Elevate w Graz
24.10 Dzień klimatyczny akcji "350'- akcje w Wiedniu
26.10 Wystawa informacyjna w Domu Amerlinga, Wiedeń
06.11 Wieczór tematyczny 'Zmiany klimatu w kalejdoskopie', Wiedeń
30.11 Międzynarodowy Dzień Akcji: 10 lat po Seattle - na tydzień przed Kopenhagą
30.11-02.12 spotkanie WTO w Genf Timeline Protestów przeciwko szczytowi:
Pon. 7.12 Początek Szczytu Klimatycznego ONZ
Pt. 11.12 Akcje przeciwko 'Dniu Biznensu'
Sob. 12.12 główna demonstracja
Nd. 13.12 So 13.12. „Hit the Production“ - zaatakować sprawców chaosu klimatycznego!
Pon. 14.12 Dzień akcji przeciwko reżimowi granicznemu
Wt. 15.12 Dzień akcji na rzecz globalnego rolnictwa
Śr. 16.12 "Reclaim Power!" - zdobyć szczyt klimatyczny!
Czw. 17.12 "Powitanie" głów państw
Pt. 18.12 'Nigdy nie ufaj glinom' - akcje w mieście
Sob. 19.12 'Reclaim Kopenhaga' - spalić protokoły ze szczytu

Dalsze informacje: autonomiczna mobilizacja
climate-justice-action
gazeta mobilizacyjna
wake up, freak out & get a grip
streifzüge-Schwerpunkt Ressource

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz