środa, 28 października 2009

Greenpeace blokuje port przeładunkowy



Polska — Dziś, pod osłoną nocy, 18 aktywistów Greenpeace z Polski, Szwecji, Niemiec, Austrii i Włoch weszło na teren portu przeładunkowego w Małaszewiczach Dużych(woj. Lubelskie) i zablokowało jedną z największych suwnic przeładunkowych. Dzięki temu transport węgla do Polski zza wschodniej granicy został znacznie utrudniony. Aktywiści rozwiesili 18 metrowy transparent z hasłem „Węgiel to przeszłość. Czas na solidarność klimatyczną!”, na którym znalazł się również portret Premiera Donalda Tuska.

Akcja Greenpeace zbiegła się w czasie z rozpoczynającym się jutro spotkaniem Rady Europejskiej, na którym Premier Tusk oraz szefowie państw i rządów UE zadecydują o stanowisku Unii na grudniowy Szczyt Klimatyczny. Greenpeace domaga się, aby Premier Tusk wykazał solidarność w ratowaniu klimatu, czyli zadbał o przyjęcie przez Unię Europejską ambitnego stanowiska w sprawie przyszłego porozumienia klimatycznego oraz podjął działania na rzecz uniezależnienia polskiej gospodarki od węgla. Organizacja zapowiada, że będzie kontynuować blokadę do końca trwania obrad Rady Europejskiej.

„To skandal, że zdominowana przez węgiel polska energetyka jest dodatkowo zasilana rosyjskim węglem. Spalanie węgla jest główną przyczyną zmian klimatu, z powodu których już dziś ginie 300 tys. ludzi na naszej planecie[1]. Polska musi stopniowo odchodzić od węgla i wspierać tych, którzy już dziś cierpią z powodu skutków zmian klimatu” – mówi Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Greenpeace Klimat i Energia. „Polskie emisje CO2 są równe łącznym emisjom 36 najuboższych krajów świata” – zauważa Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

Podczas rozpoczynającego się jutro spotkania szefów rządów i państw Unii Europejskiej zapadną kluczowe decyzje dotyczące stanowiska Unii na grudniowy Szczyt Klimatyczny, który odbędzie się w Kopenhadze. Greenpeace domaga się, aby kraje UE zadeklarowały redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% do roku 2020, oraz zobowiązały się do zapewnienia finansowania przyszłego porozumienia w wysokości 110 mld € rocznie do 2020 roku, z czego wkład Unii będzie musi wynosić 35 mld €.

„Apelujemy do Premiera aby wsparł umieszczenie w konkluzjach Rady konkretnej kwoty, którą Unia jest gotowa przeznaczyć na wsparcie działań na rzecz ochrony klimatu. Kluczem do zwycięstwa w walce ze zmianami klimatu jest międzynarodowa solidarność klimatyczna bogatych państw z krajami rozwijającymi się” – dodaje Magdalena Zowsik.

Przez bazę przeładunkową w Małaszewiczach już w pierwszej połowie bieżącego roku trafiło do Polski ok. miliona ton węgla z Rosji. Emisje gazów cieplarnianych powstałych w wyniku spalania węgla to główna przyczyna postępujących zmian klimatu, które stanowią największy problem z jakim ludzkość musi się obecnie zmierzyć.

„Uzależnianie rozwoju Polski od węglowej kroplówki jest równie absurdalne, co importowanie tego surowca z Rosji. Koszty naszych emisji będą rosły proporcjonalnie do szkód jakie wyrządzają zmiany klimatu napędzane spalanym węglem. Premier Tusk musi przerwać to błędne koło poprzez uniezależnienie naszej gospodarki od węgla.” – podkreśla Magdalena Zowsik.

Źródło:
 http://www.greenpeace.org/poland/wydarzenia/polska/greenpeace-blokuje-import-wegla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz