niedziela, 21 lutego 2010

Ocenzurowany przez BBC kultowy "Pig Business" na festiwalu "Globale"


Marek Kryda : http://www.re.pl
Fascynujący brytyjski dokument "Pig Business" ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju.

Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji ze współtwórcą i jednym z bohaterów filmu, Markiem Krydą - specjalistą w dziedzinie zagrożeń ze strony przemysłowej produkcji żywności dla polskiego rolnictwa i środowiska naturalnego.

Przerażająca  rzeczywistość ferm świń w Polsce Przerażająca rzeczywistość ferm świń w Polsce

Wstrząsający kultowy brytyjski film dokumentalny ocenzurowany przez BBC w Wlk. Brytanii - "Pig Business" ma swą premierę w Polsce podczas Festiwalu Filmowego Globale

Fascynujący brytyjski dokument Pig Business ("Świński interes") ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju. "Pig Business" będzie pokazany 23 lutego b.r. w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Globale, z pokazami filmów zrywających z obrazem świata kształtowanym przez komercyjne media. Traktując film jako punkt wyjścia do dyskusji, Globale ma kształtowac debatę na temat globalnych zależności, nierówności ekonomicznych i społecznych oraz istniejących relacji władzy. Grupy Globale działają na zasadzie otwartego kolektywu dobrowolnie zaangażowanych aktywistów, dziennikarzy, filmowców i entuzjastów kina, pracujących bez formalnych hierarchii i struktur władzy. Pierwsza grupa powstała w Berlinie, obecnie festiwale i pokazy filmów organizują grupy w Peru, Urugwaju oraz w Polsce.

Jeśli fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest “optymalizacja kosztów”, to pogarda dla środowiska i prawa są jej głównymi filarami. Optymalnym wytworem tej patogennej struktury są międzynarodowe korporacje - właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne polskie rolnictwo uznawane jest za problematyczny wyjątek. W odpowiedzi na ten "kłopot", szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski: pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?

Zmiana typu hodowli na post-fordowskie fabryki zwierząt, wymagana przez wielki przemysł i wspierana przez publiczne instytucje, oznacza, jak wskazuje Mike Davis, przekształcenie dawnych tradycyjnych zagród hodowlanych w piekło pełne ekskrementów, w którym żyją dziesiątki albo setki tysięcy zwierząt o osłabionym systemie odpornościowym, duszących się od gorąca i od smrodu gnojówki, a za to wymieniających się coraz szybciej czynnikami patogennymi ze swoimi towarzyszami niedoli.
Antybiotyki, utrzymujące przy życiu owy zwierzęcy obóz koncentracyjny, są rozwiązaniem bardziej „optymalnym” niż godne warunki hodowli. Zglobalizowany przemysł zdobył też na tyle dużą władzę polityczną, że "optymalizuje" również kodeksy prawa.

Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji ze współtwórcą i jednym z bohaterów filmu, Markiem Krydą - specjalistą w dziedzinie zagrożeń ze strony przemysłowej produkcji żywności dla polskiego rolnictwa i środowiska naturalnego.

Pig Business (Świński interes)
2009, Wielka Brytania
Reż. Tracy Worcester


KINO MURANÓW
ul. Gen. Andersa 1
Warszawa

godz. 20.00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz