środa, 27 maja 2009

Warszawa przeciwko korridzie - demonstracja i wykład

Trwający od marca sezon korridy wraz z nadchodzącym okresem wakacyjnym wkracza w swoją najintensywniejszą fazę. Równocześnie wszędzie tam, gdzie odbywają się walki z udziałem byków, mają miejsce masowe demonstracje przeciwników tej krwawej rozrywki.

Jednym z punktów kulminacyjnych akcji protestacyjnych jest „Nagi bieg”, odbywający się w przeddzień słynnego biegu w Pampelunie w Hiszpanii.

W imię tradycji i wątpliwej rozrywki w okrutny sposób ginie rocznie ok. 30 tysięcy byków. Wbrew obiegowej opinii, byk w walce z matadorem nie ma cienia szansy. Chociaż specjalnie do tego celu hodowane byki dobierane są pod kątem wykazywanej agresji, zabiegi, którym są poddawane przed walką, pozbawiają ich jakichkolwiek szans na uniknięcie śmierci. Przed walką byki nie otrzymują pożywienia i wody – dzięki temu wycieńczony byk jest mniej niebezpieczny. By zwiększyć szanse człowieka dodatkowo piłuje się rogi byka, podcina jego racice czy smaruje oczy wazeliną. Wypuszczony z ciemnego pomieszczenia byk jest przerażony i zestresowany, czuje się zaszczuty i zdezorientowany, szaleje z bólu.

Rytuał zabijania byka składa się z trzech części. Pierwsza polega na wbiciu z grzbietu konia długiej lancy pomiędzy łopatki byka (dzięki temu opuszcza on łeb, co ułatwia jego zabicie). W trakcie drugiego etapu w kark byka wbijane są banderille, czyli kolorowe włócznie z haczykowatym ostrzem, które dodatkowo go osłabiają. W trakcie ostatniego etapu matador szpadą zabija, lub raczej dobija, byka.

Jest to śmierć nikomu niepotrzebna, która nawet w społeczeństwie hiszpańskim, w którego tradycji korrida jest rzekomo mocno zakorzeniona, nie spotyka się z aprobatą. W 2006 roku tylko 7,4% Hiszpanów wykazało duże zainteresowanie korridą, kompletny brak zainteresowania wyraziło ponad 72% osób! W maju 2009 roku katalońscy aktywiści złożyli do władz lokalnych podanie podpisane przez 180.000 osób, w którym żądają zakazu korridy. Wiele miast w Hiszpanii i innych krajach, w których organizowane są korridy, ogłosiło, iż są miastami nieprzychylnymi tego typu rozrywce. Jest to o tyle istotne, iż często nawet 1/3 funduszy organizacyjnych pochodzi od miasta. Na organizacje walk przeznaczane są również pieniądze z funduszy unijnych, które docelowo przeznaczone miały być na rozwój
kulturalny społeczeństwa.

By sprzeciwić się temu procederowi oraz by wyrazić solidarność z aktywistami biorącymi udział w demonstracjach przeciwko korridzie w Hiszpanii i na całym świecie, Fundacja Viva! Akcja Dla Zwierząt wraz z Kolektywem Lalucza (Toruń) zaprasza na pierwszą ogólnopolską demonstrację przeciwko korridzie oraz na wykład Xaviera Bayle’a - hiszpańskiego artysty oraz działacza na rzecz praw zwierząt.

Demonstracja odbędzie się pod Ambasadą Hiszpanii w Warszawie na ul. Myśliwieckiej 4 w piątek 29 maja o godzinie 14:00. Wykład Xaviera Bayle’a odbędzie się w Instytucie Iberystyki UW w sobotę 30 maja o godzinie 12:00. W trakcie demonstracji sześć nagich, leżących na ziemi osób, z wbitymi w plecy banderillami, symbolizować będzie sześć byków zabijanych w trakcie korridy. Zostaną przedstawione również zdjęcia z korridy oraz apel do ambasadora Hiszpanii w języku hiszpańskim i polskim. Wykład jest multimedialną prezentacją, w trakcie której szczegółowo przedstawiane są wszystkie etapy korridy, od hodowli byka po jego śmierć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz