sobota, 30 maja 2009

USA: Blokada koncernu Chevron oraz Alternatywne Walne Zgromadzenie


Międzynarodowa kampania "Prawdziwy Koszt Chevrona" jest skierowana przeciw złym praktykom tego koncernu, m.in. przeciw złym praktykom ekologicznym, które powodują liczne choroby wśród ludzi mieszkających niedaleko od rafinerii koncernu oraz przeciw brutalnym represjom wobec aktywistów walczących o swoje prawa.

Aktywiści kampanii opublikowali niedawno Alternatywny Raport Roczny o działalności koncernu. Problemy z koncernem już są dość znane, szczególnie w krajach tak jak Nigeria czy Ekwador, gdzie obecnie toczy się proces przeciw firmie o 27 mld. dolarów odszkodowania dla ofiar złych ekologicznych praktyk koncernu. W latach 1972-1992 Texaco (który należy do Chevron) wylał do miejscowych rzek ponad 68 mld litrów skażonej wody.

To nie jest pierwszy proces przeciw koncernom, ale jest pierwszym, który ma szanse zakończyć się wygraną ofiar. Ostatni proces Nigeryjczyków przeciw koncernom, który miał miejsce w Stanach, nie miał dużych szans na powodzenie.

27 maja obywają się walne zgromadzenia koncernu w Kalifornii i prawie co rok obywają się także protesty, w tym na zgromadzeniu ponieważ niektórzy akcjonariusze także protestują. W tym roku, aktywiści postanowili zorganizować "alternatywne walne zgromadzenia".

Podczas walnego zgromadzenia, grupa aktywistów zablokowała bramę wejściową koncernu.

Na zgromadzeniu, aktywiści, którzy weszli (ponieważ byli akcjonariuszami, czy posiadali pełnomocnictwo od innych akcjonariuszy) poruszyli temat alternatywnego raportu. CEO koncernu David O'Reilly, (który zarabia ok. 50 mln dolarów rocznie), powiedział aktywistom, że ich raport powinien wylądować na śmietniku.

Przed bramą koncernu protestowali ludzie z różnych krajów i organizacji. Nawet burzmistrz miasta Richmond, gdzie znajduje się rafineria Chevron, przyszedł na demonstrację, by ostro skrytykować co się dzieje w jego mieście. Mieszkańcy tego miasta często protestują i są na sesjach Rady Miasta ponieważ zanieczyszczenia powietrza wokół rafinerii źle wpływają na ich zdrowie. Szczególnym problemem jest astma. Ludzie mieszkający wokół rafinerii chorują na astmę dużo częściej, niż w innych miastach.

Więcej o kampanii mozecie znajdować na stronie:
http://truecostofchevron.com

Wywiad z aktywistką Antonia Juhasz:
http://www.democracynow.org/2009/5/26/antonia_juhasz_on_the_true_cost

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz