niedziela, 10 maja 2009

[W-wa]-happening"Wszystko o świńskiej grypie"

 
Fundacja Viva! : http://www.viva.org.pl
Fundacja Viva zaprasza na happening "Świnia w centrum Warszawy, czyli wszystko o świńskiej grypie" w poniedziałek 10.05 o godz. 13 przy Metrze Centrum.

Podczas happeningu odbywającego się w ramach Tygodnia Wegetarianizmu, na którym będzie obecna świnia uratowana z rąk bezwzględnego handlarza krasnali ogrodowych, będziemy mieli odwagę powiedzieć o prawdziwych przyczynach świńskiej grypy – przemysłowej hodowli zwierząt i najlepszej recepcie na jej uniknięcie – diecie wegetariańskiej.
Sześć osób w kombinezonach oznakowanych „uwaga ryzyko zachorowania”, aktywiści w maskach, świnia i transparent będą skłaniały przechodniów do zastanowienia się nad przyczynami świńskiej grypy i innych chorób, które są związane z hodowlą zwierząt.
Wirus H1N1 został po raz pierwszy odkryty na amerykańskiej fermie w Północnej Karolinie w 1998 roku. Obecnie jest on najbardziej rozpowszechnionym źródłem problemów z oddychaniem u północnoamerykańskich świń. Według dr Roberta Webstera, znanego na całym świecie eksperta w dziedzinie ewolucji wirusów grypy, za ekspansję wirusa H1N1 należy winić „rozwijający się system intensywnego chowu zwierząt”. New Scientist natomiast nazywa rozwijające się w Europie wielkoprzemysłowe fermy „receptą na katastrofę”. Wysokie zagęszczenie zwierząt oraz fatalne warunki higieniczne i stres pozwalają wirusom na rozprzestrzenianie się oraz mutowanie w formy wysoce patogeniczne. Badacz zatrudniony przez Komisję Europejską uważa natomiast, że „grypa [u świń] jest ściśle związana z ich zagęszczeniem”. Departament ds. rolnictwa Komisji Europejskiej ostrzega, że „koncentracja produkcji zwiększa ryzyko występowania epidemii”.
W 2005 roku ONZ ostrzegało: „rządy, lokalne władze i międzynarodowe organizacje muszą bardziej zaangażować się w walkę z chowem przemysłowym”, który, według organizacji, w połączeniu z targami żywych zwierząt „zapewnia idealne warunki dla rozprzestrzeniania się i mutowania wirusa [grypy]”.
Przeprowadzone w 2007 roku w Wielkiej Brytanii badania dowiodły, że wykorzystywanie antybiotyków w hodowli zwierząt (hodowla świń jest jednym z większych odbiorców) było głównym powodem powstania bakterii odpornych na antybiotyki. Konsekwencją tej sytuacji było zwiększenie złośliwości salmonelli, campylobacter oraz E coli.
Wiadomo już, że rozprzestrzenianie się świńskiej grypy, zapoczątkowane w Meksyku, spowodowane jest tragicznymi warunkami na jednej z farm należących do koncernu Smithfield. Mieszkańcy miasteczka La Gloria, w okolicy którego znajduje się ogromny hodowlany kompleks, od wielu lat narzekali na choroby górnych dróg oddechowych, duszący smród odchodów zwierzęcych oraz chmury much, które prawdopodobnie miały udział w przenoszeniu wirusa świńskiej grypy. Szacuje się, że 60% lokalnej populacji jest nosicielem wirusa.
Wielkoprzemysłowy chów zwierząt okazał się być „sprawcą” wielu groźnych chorób, zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Unikanie podobnych sytuacji w przyszłości nie będzie możliwe, jeśli nadal będziemy uważać intensywną hodowlę zwierząt za źródło pożywienia.

Więcej informacji o Tygodniu Wegetarianizmu: www.tydzienwege.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz