środa, 9 czerwca 2010

Skończ z wyzyskiem przy produkcji piłek sportowych - wyślij pilny apel do FIFA!

Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2006 r., przychód Adidasa ze sprzedaży piłek sportowych wzrósł o ponad 800 mln dolarów. Za 3 dni kolejne mistrzostwa i znów wielkie koncerny zarobią na głodowych wynagrodzeniach i pracy dzieci przy produkcji piłek w Pakistanie, Indiach, Chinach i Tajlandii.

Wyraź swój sprzeciw!!!

WYŚLIJ PILNY APEL DO FIFA >>
http://www.cleanclothes.org/campaigns/soccer-ball-stitchers-need-your-su...

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTAJ TU >>
http://www.ekonsument.pl/a648_skoncz_z_wyzyskiem_przy_produkcji_pilek_sp...

Jak pokazuje nowy raport International Labor Rights Forum (http://cleanclothes.org/documents/ILRF_soccerball_report.pdf) pracownicy szyjący piłki sportowe w Pakistanie, Indiach, Chinach i Tajlandii, pomimo wielu protestów organizacji konsumenckich i akcji społecznych na całym świecie, wciąż doświadczają karygodnego łamania podstawowych praw pracowniczych.

Problemy, ujawnione w raporcie to przede wszystkim:
* praca dzieci, która wciąż ma miejsce, szczególnie w Pakistanie wśród pracowników domowych
* dyskryminacja i nieprzestrzeganie praw kobiet, które otrzymują najniższe wynagrodzenia i zmagają się notoryczną presją utraty pracy w związku z zajściem w ciążę
* nadmierne godziny pracy, które w jednej z chińskich fabryk wyniosły aż do 21 godzin dziennie (!) każdego dnia, przez cały miesiąc
* brak dostępu do wody pitnej odpowiedniej jakości, opieki medycznej a nawet toalet jak stwierdzono w przypadku fabryk piłek w Indiach

Około 75% z 200 pracowników, z którymi przeprowadzono wywiady w Pakistanie było pracownikami tymczasowymi, w związku z czym nie miało dostępu do żadnych zabezpieczeń socjalnych czy innych korzyści wynikających z prawa pracy.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, doniesienia o łamaniu praw człowieka i praw pracowniczych przy produkcji piłek sportowych są regularnie prezentowane największym graczom światowego przemysłu sportowego, nie pomijając w tym wielkich marek takich jak Nike, Adidas, Puma a także FIFA.

Clean Clothes Campaign (w tym jej polski odział – Clean Clothes Polska) jest zszokowane, że po tylu latach działań, nadużycia praw pracowniczych są normą, a nie wyjątkiem w tej branży. Przypomnijcie FIFA, że jej odpowiedzialność za piłkę nożną powinna dotyczyć także tych, którzy pracują na to, by fani na całym świecie mogli cieszyć się z rozgrywanych meczy!

Podejmij działanie teraz i wyślij list do FIFA >>
http://www.cleanclothes.org/campaigns/soccer-ball-stitchers-need-your-su...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz