wtorek, 8 marca 2011

Relacja z MANIFY 2011

Relacja z MANIFY 2011 newsyWielka XII Manifa już za nami!

Blisko 6 tysięcy ludzi - kobiet, mężczyzn, osób transpłciowych i queer - przemaszerowało spod Pałacu Kultury i Nauki pod Sejm, żeby wykrzyczeć hasło

"Dość wyzysku!

Wymawiamy służbę!
"

Tegoroczna Manifa dedykowana była Izabeli Jarudze-Nowackiej i bardzo się cieszymy, że jako pierwsza zabrała na niej głos Barbara Nowacka, jej córka. O wyzysku kobiet, o braku sprawiedliwości i prawa do zwykłej ludzkiej godności w szkołach i supermarketach, na uczelniach i w szpitalach mówiły też przedstawicielki związków zawodowych, akademiczki, kobiety pracujące w organizacjach pozarządowych i działające społecznie.

Mówiłyśmy nie tylko o kwestiach ekonomicznych, ale też o dostępie do aborcji, antykoncepcji i in-vitro, o dyskryminacji osób nieheteroseksualnych, o tym, że to kobiety powinny rządzić tym krajem, a minimum 2 miliardy rocznie przekazywane z państwowej kasy na Kościół Katolicki należy przeznaczyć na żłobki i przedszkola.

Zdzierałyśmy gardła przy piosence "Power to the people" i tańczyłyśmy razem w śnieżycy!

Rozdanych rozstało kilka tysięcy gazet i ulotek, a także kilkaset plakatów manifowych (szły jak świeże bułeczki!). Kupiłyście/kupiliście mnóstwo gadżetów - starczyło na opłacenie platform, nagłośnienia, druku i baloników.

Było kolorowo jak zawsze - i radośnie, bo po raz kolejny okazało, że nie jesteśmy wcale bierne/bierni, że chcemy i potrafimy walczyć o swoje prawa. Widać to było w mediach, które wreszcie zauważyły obecność związków zawodowych i to, że najistotniejsze są dziś dla nas postulaty ekonomiczne. To ważne, bo każda rewolucja zaczyna się od zmiany świadomości.

Dziękujemy, że przyszłyście/przyszliście, że byłyśmy/byliśmy razem! Ale nasz marsz nie kończy się w Dniu Kobiet pod Sejmem - on trwa przez cały rok! Już za kilka miesięcy wybory parlamentarne, więc odpytujcie kandydatów i kandydatki, jakie mają plany w kwestiach kobiecych i jak zamierzają je realizować. Patrzcie politykom na ręce w kwestii kwot na listach wyborczych i wspierajcie sensowne kobiety, które kandydują! A przede wszystkim kandydujcie i zmieniajcie świat na bardziej sprawiedliwy i równy! Do zobaczenia za rok!

Elżbieta Korolczuk
Porozumienie Kobiet 8 Marca


FOTORELACJA z tegorocznej Manify, fot. Magdalena Łuczyńska >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz