Niemcy: zaognia się sytuacja wokół rozbudowy portu lotniczego.
Od maja 2008 roku ekolodzy okupują cżęść Lasu Kelsterbach w okolinach Frankfurtu nad Menem. W najbliższych latach ma tam powstać nowy pas lądowania północ-zachód. Plany te zagrażają 300 hektarom lasu. Prace budowlane niedawno ruszyły.
Plany dalszej rozbudowy lotniska istnieją co najmniej od lat 90ych. W politycznym krajobrazie Hesji nie było dotąd żadnego sprzeciwu: koalica CDU, SPD i FDP zawsze opowiadała się za rozbudową, Zieloni wprawdzie wciąż podkreślali, że nie zatwierdziliby planów rozbudowy , ale zawsze przy tym dodawali, że koalicja rządząca nie poniosłaby w tej sprawie klęski. Premier Roland Koch przez lata obiecywał mieszkańcom regionu, że kiedy nadejdzie czas rozbudowy, to przywróci zakaz nocnych lotów. Po upublicznieniu w grudniu 2007 ostatecznie zatwierdzonych postanowień, stało się jasne, że żadnego zakazu nocnych lotów nie będzie.
Las w pobliżu Kalsterbach (miasto w Hesji) to rezerwat leśni. Że natura niewiele znaczy wobec interesów gospodarczych, okazało się w 2005 roku, kiedy zbudowano nową stocznię dla firmy Airbus 380. Wtedy też aktywiści z broniącej środowiska organizacji "Robin Wood" wspięli się na drzewa i bronili ich przez wiele dni.
Na początku 2008 roku stało się jasne, że budowa pasa lądowania zacznie się w przeciągu najbliższych miesięcy - decyzja akcepetująca plany budowy była coraz bliższa. Wtedy mała grupka aktywistów udała się na miejsce, rozbiła obóz w zagrożonym lesie i nawiązała kontakt z lokalnymi obywatelskimi inicjatywami. Burmistrz gminy Kelsterbach, Manfred Ockel, który zawsze kreował się otwarcie na przeciwnika rozbudowy lotniska, zagroził aktywistom usunięciem ich z terenu w przeciągu najbliższych dni. Dzięki naciskom ze strony społeczeństwa nigdy nie zrealizował tych grózb.
Od tego czasu odbyły się liczne, mniejsze i większe akcje. We wrześniu miał miejsce tydzień akcji na lotnisku, jesienią miejscowi aktywiści zadecydowali o budowie większego szałasu - chatki w obozie w lesie.
W heskim pokerze koalicji owo zajęcie lasu również odgrywa rolę - Partia Lewicowa postanowiła we wrześniu, w geście solidarności z okupacją lasu, zbudować w w nim własną, partyjną chatę. Doprowadziło to do ostrych protestów ze strony CDU. Wkrótce Partia Lewicowa uległa presji i chciała usunąć chatę, ta jednak została w międzyczasie wciągnięta na drzewo przez ekologów.
W traktacie koalicyjnym pomiędzy SPD, Zielonymi i Partią Lewicową postanowiono odnowić proces wydawania zezwoleń (?) i poczekać z budową do zakończenia postępowania sądowego - co oznaczałoby, że okupacja lasu potrwa przynajmniej do końca lata. Nie wiedziano, że poseł Landtagu z ramienia SPD, Jürgen Walter, nie dopuścił do porozumienia koalicji - swoje stanowisko tłumaczył m. in. kwestią zwłoki w rozbudowie lotniska.
W grudniu i styczniu heskie sądy dały zielone światło do dalszej rozbudowy. Wtedy organizacja BUND Hessen wystosowała wniosek o stronniczości niektórych sędziów - ponieważ ci w swojej decyzji umożliwili natychmiastowy wyrąb Lasu Kelsterbachskiego oznajmiając, że najważniejsza sprawa została właśnie roztrzygnięta. Gmina Kelsterbach zaniechała dalszego oporu - burmistrz obiecał powstrzymać protesty wzamian za wysokie odszkodowanie za las.
Kilka dni temu, mimo licznych akcji sprzeciwu, rozpoczęły się prace karczunkowe. Aktywiści przynajmniej dwa razy przypięli się do maszyn. Jeden z aktywistów okopał się w tunelu (?) - forma akcji porzejęta od angielskich ekologów. W niedzielę, 24 stycznia, w lesie protestowało ponad 100 osób, w wielu miejscach zdemontowano ogrodzenie wokół obozu aktywistów. W tej chwili (stan na 25 stycznia) obóz leśny jest zamknięty, policja przepuszcza ludzi tylko po wcześniejszym spisaniu i przeszukaniu.
Warto odnotować, że to nie jedyna kampania przeciwko przybierającemu na sile ruchu lotniczemu. Mimo dyskusji nad zmianą klimatu, ciągle powstają plany rozbudowy różnych lotnisk, spotykające się z protestami społecznymi.
Więcej informacji: http://de.indymedia.org/2009/01/240361.shtml
środa, 28 stycznia 2009
Walka o Las Kelsterbachski w Niemczech
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz