poniedziałek, 5 stycznia 2009

Rebelia trwa!

Rebelia trwa!
za cia.bzzz.net

AKTUALIZACJE

6 stycznia godz. 00:30 Zamieszczamy tłumaczenie oświadczenia, które zostało wczoraj opublikowane na ateńskich Indymediach. Ludzie, którzy je napisali twierdzą, że ostrzał został najprawdopodobniej przeprowadzony przez służby państwowe na celu uzyskane przyzwolenia na represje i wytworzenie współczucia dla policji.

5 stycznia godz. 14:15 Stan postrzelonego policjanta jest "krytyczny, ale stabilny" powiedział grecki minister zdrowia, Dimitris Avramopoulos. Dodał, że funkcjonariusz jest ranny w klatkę piersiową i stopę. Według najnowszych doniesień dwóch policjantów pełniło wartę przy gmachu Ministerstwa Kultury, gdy około 4 rano nastąpił ostrzał. Dochodzenie rozpoczął wydział ds. walki z terroryzmem oświadczając, że w miejscu z którego strzelali sprawcy znaleziono 40 łusek po nabojach, w tym 30 z Kałasznikowa i 10 z 9-milimetrowej broni krótkiej.

"Ci, którzy zaatakowali Diamantisa Matzounisa (ranny policjant), zaatakowali demokrację i normalność" - powiedział minister spraw wewnętrznych, Prokopis Pavlopoulos, dodając - "Oni wkrótce zronumienią, że nasza demokracja jest silna, a nasze społeczeństwo silne." (za telegraph.co.uk)

5 stycznia godz. 13:30 Uczniowie szkoły Ptolemaida zostali prewencyjnie aresztowani przez policję bez jakikolwiek powodów - podał serwis tvxs.gr. Na zgromadzeniu pozostałych uczniów mają zapaść decyzje, jakie działania podjąć w związku z zaistniałą sytuacją. Jeden z mieszkańców dzielnicy poinformował tvxs.gr, że na 12:00 była zaplanowana demonstracja uczniowska. Ludzie zaczęli się zbierać już o 11:30 i wtedy policja zaaresztowała 7 osób bez żadnego powodu.

5 stycznia godz. 13:15 Okupowane centrum związków zawodowych w Salonikach wzywa dziś do demonstracji solidarności z Konstantiną Kunevą.

Aktywiści powiązani ze zrzeszającą imigrantów i uchodźców grecką organizacją Clandestina mającą siedzibę w Salonikach, od 29 grudnia okupują tamtejsze Centrum Związków Zawodowych. Wzywają oni aby dziś odbyły się kolejne protesty sprzeciwu wobec terroru państwa i szefów. O sprawie Konstantiny pisaliśmy tutaj.

Oświadczenia
5 stycznia godz. 12:30 Według głównonurtowych mediów policjant został trafiony dwukrotnie - w udo oraz bark. Przeszedł już udaną operację i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Według doniesień zatrzymanych może być ponad 100 osób. Grupa “Anarchiki Syspeirosi” poinformowała, że dom jednego z jej członków został przeszukany przez policję, a anarchista aresztowany.

5 stycznia godz. 12:00 Jak podaje TVN24 za rzecznikiem prasowym greckiej policji - Panagiotisem Stathisem - dziś w nocy dwoje nieznanych sprawców otworzyło ogień z karabinów AK-47 do grupy policjantów. Do ataku doszło pod Ministerstwem Kultury. Jeden funkcjonariusz w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Zaraz po incydencie zamknięto część miasta, w której doszło do zdarzenia. Policja zorganizowała łapankę i aresztowała 72 osoby, choć rzecznik sam przyznaje, że nie wiadomo, czy w tej grupie są sprawcy.

5 stycznia: Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa pod więzieniem Koridalou. Zakład karny został obstawiony przez policję. Demonstranci rzucali racami, krzyczeli hasła solidarnościowe. W zakratowanych oknach pokazali się więźniowie. Spalono wiszącą na maszcie flagę Grecji. Po odejściu spod więzienia zdemolowano salon samochodowy. Zdjęcia dostępne TUTAJ

2 stycznia: 31 grudnia w Atenach ok. 1000 anarchistów i innych aktywistów zorganizowało demonstracje solidarnościowe z aresztowanymi podczas rebelii w Grecji. Demonstranci najpierw protestowali pod więżeniem dla mężczyzn, a potem dla kobiet. Anarchiści także protestowali pod więzieniem Ag. Stefanos w Patras.

Na placu Syntagma w Atenach także odbyła się demonstracja przeciwko agresji w Gazie. Wzięło w niej udział wielu imigrantów.

W Atenach i Salonikach ludzie podpalili kilka banków oraz samochody policyjne.

W Larisie protestujący podpalili choinkę miejską, a w Serres zaatakowano siedzibę partii prawicowych nacjonalistów.

30 grudnia: Ludzie rozpoczęli wczoraj okupację budynku "Iris" przy uniwersytecie. Postanowili otworzyć tam centrum antyrepresyjne.

Grupy antyrepresyjne próbują zbierać informacje o zatrzymanych podczas ostatnich wydarzeń w Grecji. Póki co udokumentowano 246 aresztowań od 6 do 21 grudnia. 66 osób nadal przebywa w aresztach. Więcej na ten temat.

W starej stolicy Nafplio studenci i pracownicy z Otwartego Zgromadzenia okupowali ratusz. Zorganizowali w nim spotkanie na temat represji i akcji solidarnościowych. Będzie miał również miejsce koncert solidarnościowy na rzecz zatrzymanych.

Wczoraj w Larysie anarchiści protestowali przeciw prezydentowi stowarzyszenia właścicieli sklepów, który prowadził kampanie propagandowe w gazetach twierdząc, że protestujący chcieli zniszczyć małe sklepy. W Larysie atakowane podczas demonstracji były tylko banki. Następnie w centrum miasta miała miejsce demonstracja solidarnościowa z represjonowanymi.

Wczoraj w Xanthi, aktywiści z Inicjatywy Uczniów, Studentów i Pracowników okupowali radiostację i wezwali wszystkich obywateli na zgromadzenie w centrum pracowników.

Relacja z wydarzeń od 6 do 9 grudnia w całej Grecji.

Kolejne wiadomości od 10 do 14 grudnia oraz od 15 do 28 grudnia w tym wiele informacji o akcjach solidarnościowych na świecie.

Chcesz się dowiedzieć, jak naprawdę wyglądało zabójstwo Alexandrosa Gregoropoulosa? Przeczytaj oświadczenie świadka zdarzenia.

Więcej o sytuacji w Grecji mówi Yannis z Wolnościowego Związku Syndykalistycznego. Sytuację analizuje Kevin z Anarkismo.net w tekście Kilka słów o greckim powstaniu.

Warto też przeczytać oświadczenia i komunikaty: Oświadczenie o zakończeniu okupacji ateńskiej Politechniki, | List otwarty rodzica aresztowanego nieletniego do mieszkańców Larisy, | Oświadczenie okupujących Politechnikę Ateńską, ws. groźby ataku policji, | Oświadczenie pracowników zajmujących siedzibę greckiego biurokratycznego związku zawodowego, | mieszkanców Agios Dimitrios, | okupujących Szkołę Teatralną w Salonikach, oraz okupujących ateńską Politechnikę, czy pracowników okupujących budynek biurokratycznego związku zawodowego.

Aby ułatwić orientację w opisywanych wydarzeniach, prezentujemy mapę sytuacyjną dzielnicy Exarchia w Atenach, gdzie mają miejsce najbardziej intensywne walki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz