wtorek, 24 sierpnia 2010

Zwycięstwo BDS ("Bojkot Izrael") w londyńskim sądzie

Zwycięstwo BDS w londyńskim sądzie

z anarchipelag.wordpress.com


Czterech aktywistów kampanii BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji) zostało zwolnionych z wszelkich opłat w związku z przeprowadzeniem dwóch akcji bezpośrednich wymierzonych w sprzedaż detaliczną izraelskich kosmetyków Ahava w Covent Garden w Londynie. We wrzesniu i grudniu 2009 roku, aktywiści zamknęli się w sklepie uniemożliając jego funkcjonowanie przez dwa dni

Uniewinnieni twierdzą, że ich działania sa prawnie uzasadnione, ponieważ działalność sklepu jest niezgodna z prawem. Wszystkie kosmetyki sprzedawane w sklepie Ahava pochodzą z Mitzpe Shalem – nielegalnego osiedla osadników izraelskich na Zachodnim Brzegu – i błędnie oznaczone jako “wyprodukowane w Izraelu”

W pierwszym dniu procesu prokurator domagał się obciązenia aktywistów opłatą jako formą zadośćuczynienia, co jednak wymagałoby od niego wykazania, ze działalność sklepu prowadzona była zgodnie z prawem. Pomimo wielokrotnych wezwań sądowych i zagrożenia aresztowaniem główny świadek oskarżenia – kierownik sklepu Ahava – odmówił stawienia się w sądzie w celu złożenia zeznań.

Według jednej z czterech uniewinnionych osób  “Decyzja sądu jest małym zwycięstwem w szerszej kampanii bojkotu, wycofania inwestycji oraz sankcji wobec Izraela. Będziemy nadal prowadzić kampanię bojkotu w stosunku do przedsiębiorstw czerpiących profity z okupacji i domagać się pociągnięcia do odpowiedzialności państwa Izrael na arenie miedzynarodowej.”

Więcej na Kampania-palestyna.pl

Tagi: ,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz