czwartek, 19 sierpnia 2010

Białoruś: Władze uwolniły obdżektora

Białoruś: Władze uwolniły obdżektora

z anarchipelag.wordpress.com

Białoruskie władze uwolniły Jewgenija Jakowenki, który został skazany na rok więzienia za „uchylanie się od służby wojskowej”.

Jakowenko, który odmawiał służby wojskowej ze względu na swoje pacyfistyczne przekonania, został poddany amnestii po decyzji zespołu sędziowskiego z miasta Gomel, w południowo-wschodniej Białorusi, 23 lipca 2010 r.

Został wypuszczony na mocy amnestii wprowadzonej w 65 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Wielokrotnie prosił o przyznanie mu prawa do odbycia służby zastępczej.

„Wypuszczenie Jewgenija Jakowenka to bardzo pozytywny krok. Jednak wciąż na Białorusi nie wprowadzono alternatywnej służby zastępczej, co oznacza, że może być on wezwany do stawienia się przed komisja wojskową jeszcze raz”, powiedział Heather McGill, badacz ds. Białorusi z Amnesty International.

„Władze powinny zapewnić, że prawo Jewgenija Jakowenki do odmowy służby wojskowej powinno zostać uszanowane, tak aby nie został ponownie osądzony z powodu swoich pokojowych przekonań”.

Wypuszczenie Jakowenki nie jest jedynym przypadkiem uwolnienia obdżektora. W maju tego roku z więzienia zostali wypuszczeni Ivan Mikhailau i Dzmitry Smyk.

Obaj mężczyźni odmówili służby wojskowej z powodów przekonań religijnych i poprosili o możliwość odbycia służby zastępczej.

Więcej na Amnesty.org.pl

Tagi: ,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz