środa, 4 sierpnia 2010

Hura !!! Parlament Katalonii zakazał walk bykówParlamentarzyści w Katalonii po burzliwej debacie przegłosowali 28 lipca ustawę zakazującą corridy. W ten sposób od 2012 roku pierwszy region kontynentalnej Hiszpanii rozstanie się na dobre z tą kontrowersyjną dla ludzi, zabójczą dla zwierząt tradycją. W 135-mandatowym parlamencie 68 osób głosowało za zakazem, 55 – przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.
Z punktu widzenia ochrony praw zwierząt zmiana prawa w Katalonii ma znaczenie o tyle, że otwiera drogę do podobnych kroków w innych regionach. Batalia może jednak być trudna. O ile w Katalonii istnieje tylko jedna czynna arena walk – w Barcelonie i rocznie odbywa się na niej zaledwie piętnaście imprez, które nie przyciągają tłumów, o tyle w całej Hiszpanii organizowanych jest rocznie około tysiąca walk.

Jak podaje Associated Press, pierwszym regionem, w którym zakazano corridy były Wyspy Kanaryjskie, ale tam rozrywka ta nie była nigdy popularna i gdy 1991 roku zmieniano prawo, walki nie odbywały się już od siedmiu lat.

Głosowanie w Katalonii ma duże znaczenie polityczne, gdyż jest to prężny, bogaty region z własnym językiem i kulturą, a także z dużym zakresem autonomii. Zakaz corridy postrzegany jest jako kolejny przejaw wyróżniania się Katalonii na tle kraju. Centroprawicowa Partia Ludowa (Partido Popular), która jest zagorzałą zwolenniczką zjednoczonej Hiszpanii rządzonej z Madrytu, a także walk byków, oznajmiła, że rozważa zaskarżenie ustawy.

źródło:  http://anarchipelag.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz