czwartek, 11 listopada 2010

Warszawa: Relacja na żywo z Blokady Antyfaszystowskiej

Warszawa: Relacja na żywo z Blokady Antyfaszystowskiej

 Kraj | Antyfaszyzm | Protesty | Ruch anarchistycznyAntyfaszyzmProtesty|

UWAGA O 20:20 PIKIETA SOLIDARNOŚCIOWA NA WILCZEJ

Aktualizacja 21:49: Wypuszczono kolejne aresztowane na akcji solidarnościowej pod komisariatem osoby. Otrzymaliśmy informację, że policja biła zatrzymanych na komendzie.

Aktualizacja 21:33: Aresztowani z grupy Samba zostali wypuszczeni.

Aktualizacja 21:30: Według najnowszych informacji uzyskanych od policji, w areszcie przebywa 7 osób z Warszawy, Łodzi i Poznania. Będą mieli postawione zarzuty, ale jeszcze nie wiadomo jakie. Mają zostać wypuszczeni po 48 godzinach.

Podczas pikiety solidarnościowej, na której krzyczano "Solidarność naszą bronią", policja aresztowała 7 kolejnych osób, które mają zostać wypuszczone jeszcze dziś.

Aktualizacja 20:40: Trwa pikieta solidarnościowa pod Komendą Policji na ul. Wilczej. Gra grupa Samby. Wiadomo o 32 osobach zatrzymanych, z czego 14 to prawdopodobnie faszyści.

Zdjęcia z blokady zobacz tutaj | Zdjęcia na indymadia tutaj

Filmy z blokady na żywo zobacz tutaj

Relacja:

Aktualizacja 19:54: Strony faszystów zostały zablokowane przez nieznanych sprawców.Media głównego nurtu podały, że zatrzymano 33 osoby, ale na pewno znaczna część to prawicowcy. Wiemy, że dwóch uczestników marszu nacjonalistów już zwolniono.

Aktualizacja 19:13: Wiemy już o 14 zatrzymanych osobach, policja wypuszcza bez spisywania ludzi w grupach po 10 osób, na rogu Oboźnej i Browarnej. Ciągle jeszcze część pozostaje w kordonie, ale to zdaje się kwestia czasu.

18:30 GazWyb podaje, że skrajna prawica, po wysłuchaniu Janusza Korwina-Mikke zaczęła rozchodzić się do domu. Podobno policja wypuszcza pojedynczo antyfaszystów z kotłów.

18:20 Antyfaszyści na ul. Obwoźnej od 2 godzin są przetrzymywani przez policję, razem z innymi przypadkowo się tam znajdującymi osobami. Niektórzy źle się czują. Policja odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji. Źródło: Indymedia Polska

17:50 Jak podają Indymedia Polska: Organizatorzy proszą o wsparcie na ul. Oboźnej, gdzie siedzą ludzie otoczeni przez policyjny kocioł.
Podobno na ulicy Solcu policja oddała strzały ostrzegawcze próbując opanować sytuację.

17:45 plac Dmowskiego obstawiony przez policję. Faszyści zbliżają się pod osłoną stróżów prawa. GazWyb podaje, że wznoszą okrzyki: Przeszliśmy! Ciekawe czy podziękują za pomoc policji.

17:40 Policja wypuściła jednego antyfaszystę. Nie wiemy na razie nic o losach pozostałych zatrzymanych.

17:30 Główny pochód faszystów idzie ulicą Rozbrat. Na całym mieście trwają starcia poszczególnych grup. Z częścią naszych informatorów nie mamy kontaktu. Jedna na pewno została zatrzymana przez policję.

17:20 GazWyb podaje, że marsz idzie ulicą Solec. Podobno doszło do starcia na ulicy Zajęczej.

17:07 Policja zatrzymała kolejnego antyfaszystę.

17:00 Informatorzy donoszą, że większość antyfaszystów została porozbijana w grupki przez policję i otoczona. Część antyfaszystów kontynuuje pościg. Indymedia Polska podają, że policja spycha blokadę na ulicy Browarnej. GazWyb wspomina o groźnie użycia siły przez policję. Ściągnięto posiłki, w tym policję konną. Faszystom umożliwiono dalszy marsz - podążają w stronę pomnika Dmowskiego.

16:50 SPROSTOWANIE: Na ulicy Browarnej były dwie blokady. Jedna ruszyła w pogoń za częścią faszystów, tymczasem druga jest ciągle otoczona przez policję.

16:44 Jak podają nasi informatorzy, na Browarnej doszło do sporego starcia antyfaszystów z nazistami. Około 100 osób z antify brało w niej udział. Szczegóły na razie nie znane.

16:40 Faszyści pobiegli w kierunku Nowego Świata, po nie udanej próbie przebicia się przez blokadę. Antyfaszyści ruszyli w pościg.

16:30 GazWyb obwieścił koniec demonstracji antyfaszystowskiej. Tymczasem antyfaszyści kontynuują blokady. Słychać okrzyki: Faszyzm nie przejdzie! Według Indymedia Polska o godzinie 16:25 "blokada na Browarnej/Oboźnej przyjęła formę sittingu, w którym bierze udział około 400 osób, w jej kierunku zmierza kolejne 150". Na GazWyb wspominają o 2000 osobach. Nie możemy nawiązać kontaktu z informatorami z Browarnej.

16:25 Doszło do starć z faszystami i policją u zbiegu ulic Oboźnej i Browarnej.

16:20 GazWyb podaje, że pod pomnikiem Dmowskiego zebrała się kilkuosobowa grupa narodowców.

16:15 Powstała blokada na ul. Browarnej. Policja próbuje ją rozbić.

16:11 Jedna grupa antyfaszystów, zablokowana wcześniej przez policję na Krakowskich Przedmieściach, przerwała kordon i podąża na kolejną blokadę.

16:00 Ponad 1500 antyfaszystów idzie ulicą Świętokrzyską. 8 osób zostało aresztowanych.

15:50 Antyfaszyści poruszają się równolegle do demonstracji faszystowskiej. Podążają w stronę ronda de Gaulle. Polskie indymedia podają, że antyfaszyści z blokady na Podwalu zostali wzięci w kocioł przez policję.

15:40 Policja przekierowała przemarsz. Faszyści idą po ul. Dobra. Trwają starcia z policją. Zatrzymano m.in. A. Smosarskiego.

15:35 Policja umożliwiła przejście faszystom. Pochód podąża wzdłuż Wisły. Dotarły niepotwierdzone informacje o kolejnym zatrzymaniu antyfaszysty.

15:25 Naziści próbują na Krakowskich Przedmieściach przejść przez kościół. Trwa blokada kościoła przez antyfaszystów.

15:20 Policja nakazała rozejść się antyfaszystom. Na Podwalu doszło do rozbicia blokady przez policję. Wciąż dwie grupy nazistów są blokowane i nie mogę się połączyć.

15:17 Policja najprawdopodobniej użyje armatki wodnej do rozbicia blokady antyfaszystowskiej. Jakieś ruchy na jednaj z blokad, ale nie wiadomo dokładnie co się dzieje.

15:10 Kibice zaatakowali jedną blokadę. W ruch poszły kamienie. Antyfaszyści odpowiedzieli i wykopali nazi-kiboli z powrotem na Plac Zamkowy. Policja użyła gazu. Jest teraz około 500 faszystów.

15:05 Poszczególni faszyści starają się prowokować. W stronę Placu Zamkowego podążają grupki nazioli. Blokady trzymają.

14:55 Faszyści wciąż nie opuścili Placu Zamkowego. Każda próba jest powstrzymywana przez antyfaszystów.

14:45 Małe grupki faszystów starają się atakować blokady od strony Krakowskiego Przedmieścia. Antyfaszyści przemieszczają się w calu pacyfikacji agresorów.

14:35 Około 200 - 300 faszystów zebrało się na swojej pikiecie. Trochę nazistów ubranych w dresy z szalikami "Polska" kręci się po okolicy. Policja ochrania skrajną prawicę. Ulice zablokowane przez antyfaszystów.

14:30 Jedna osoba od antyfaszystów została aresztowana przez tajniaków. Nie wiemy na razie kto to był i jaki był powód.

14:24 Jak donoszą nasi informatorzy, na rogu Miodowej i Senatorskiej blokada została zagrożona przez policję. Najprawdopodobniej stróże (nie)porządku wspomogą skrają prawicę w ich pochodzie.

14:20 Grupa faszystów zaatakowała jedną z blokad, obrzucali antyfaszystów butelkami, ale zostali odparci.

14:17 Zgromadziło się kilka tysięcy przeciwników faszyzmu. Widać transparent: Nacjonalizm wróg klasy pracującej. Faszyści pożyteczni idioci kapitalizmu.

14:15 Krakowskie Przedmieście zablokowane przez antyfaszystów.Okrzyki: Faszyzm nie przejdzie! Obecna jest samba.

13:50 Na Krakowskim Przedmieściu jest około 1000 osób. Obecne są grupy i organizacje biorące udział w Porozumieniu 11 listopada, a także duża grupa osób niezrzeszonych. Wygłaszane są przemówienia. Na wydziale filozofii na Nowym Świecie powiewa transparent: "Roman Dmowski nie jest moim bohaterem".

13:40 Ludzie zbierają się powoli na Krakowskiem Przedmieściu pod namiotem. Trwają testy nagłośnienia. Obecna jest Papierowa Armia Wymoczków Woskowatych (uczestnicy queerowo-feministycznego ruchu Żelbeton), ubrana na różowo.

Zdjęcia z blokady:

 blokada natyfaszystowska przeciwko faszystom 11 listopada

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz