poniedziałek, 15 listopada 2010

"Pracownice chińskich fabryk" wykłady+książkaNakładem Wydawnictwa Bractwa Trojka ukazuje się książka pt: „Pracownice chińskich fabryk”, autorstwa prof. Pun Ngai.

Pun Ngai będzie promować swoją książkę na dwóch spotkaniach, na których zaprezentuje wykład pt: „Walka chińskich pracownic w globalnych fabrykach”

okładka książki okładka książki

Pun Ngai będzie promować swoją książkę na dwóch spotkaniach, na których zaprezentuje wykład pt: „Walka chińskich pracownic w globalnych
fabrykach”

Poznań
22 listopada,
godz. 18.30
Collegium Maius,
ul. Fredry 10,
sala Kuraszkiewicza (nr 014)

organizatorzy:
Pracownia Pytań Granicznych UAM i Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka

Warszawa
23 listopada,
godz. 16.00
WFiS UW,
ul. Nowy Świat 69

organizatorzy: Instytut Socjologii UW i Think Thank Feministyczny

--

Pun Ngai − profesor nadzwyczajna Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Politechnicznym w Hongkongu i wicedyrektor Centrum Badań nad Pracą Socjalną Uniwersytetu Pekińskiego­ Uniwersytetu Politechnicznego w Hongkongu.  http://www.polyu.edu.hk/apss/v2/Staff.php?staff_id=125

Za swoją książkę „Pracownice chińskich fabryk” uzyskała w 2005 r. nagrodę im. C. Wright Millsa.

Zajmuje się problematyką pracy, płci i globalizacji. Jest założycielką i działaczką Chińskiej Sieci Pracowniczek (The Chinese Working
Women Network).  http://www.cwwn.org/eng/main.html

--

Pun Ngai obnaża drugą twarz fenomenalnego rozwoju Chin: jest nią wyzysk młodych pracownic, migrujących z chińskiej wsi. Przez 2 lata pracowała i mieszkała z nimi, prowadząc badania na temat warunków pracy w fabryce elektronicznej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Shenzhen, w południowych Chinach. W Shenzhen 90 proc. zatrudnionych to młode kobiety. Pracują za grosze, 12 godzin na dobę, mają jedną wolną niedzielę w miesiącu, permanentnie brakuje im snu. Mieszkają w fabrycznych barakach, które przypominają koszary.

Pun Ngai analizuje ich sytuację w kategoriach potrójnego systemu ucisku stosowanego przez patriarchalną kulturę, rynek i „socjalistyczne” państwo. Pomimo daleko idących zmian w Chinach takie hierarchie władz jak podział na miasto i wieś (opierający się na systemie meldunków niedostępnych wiejskim migrantom), jak i podział pracy, płac i uprawnień według płci oraz przypisywane role i tożsamości okazały się niespodziewanie trwałe.

Transformacja nie zmieniła tych nierówności i utrwalonych patriarchalnych wzorów, wprost przeciwnie – wprzęgła je do działania na rzecz rozwoju chińskiego kapitalizmu. W ten sposób gwałtownie rozszerzająca się na skalę globalną reprodukcja kapitalizmu w ciągu ostatnich trzydziestu lat doprowadziła do pogłębiania się nierówności klasowych i płciowych w skali globalnej. Pożegnanie z „analizą klasową” nie przyczyniło się do zaniku stosunków klasowych na Zachodzie, lecz do poszerzenia ich o społeczeństwa Trzeciego Świata, w którym relacje płciowe są nieodłączną częścią nagłego przekształcenia stosunków klasowych.

Pun Ngai nie przedstawia jednak pracownic jako bezwolne podmioty ucisku. Pokazuje ich zdolność negacji i sprawczość. Nie ogranicza się do badań lokalnych, etnografii czy studium przypadku, ale pokazuje związki między warunkami pracy i technologiami upodmiotowienia a przeobrażeniem państwa i ekonomiczną globalizacją. Jej książka jest artykulacją protestu i oporu.

--

Dane bibliograficzne książki:

Pun Nagi, Pracownice chińskich fabryk, Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka, Poznań, 2010.
wstęp: Ewa Charkiewicz, „Made in China, made in Poland”. Wersja online:  http://www.ekologiasztuka.pl/think.tank.feministyczny/readarticle.php?article_id=399

Wydanie pierwsze
Oprawa miękka, s. 221
Seria wydawnicza: Teorie Oporu
cena 28 zł
ISBN 978-83-926662-2-6

Spis treści:

Ewa Charkiewicz - Made in China, made in Poland
Podziękowania
Wstęp
1. Państwo spotyka kapitał - tworzenie i niszczenie nowej chińskiej klasy robotniczej
2. Wyjazd z wioski. Rozdarcie między pracą a rodziną
3.Ciało społeczne, sztuka dyscypliny i sztuka oporu
4. Stać się dagongmei.  Polityka tożsamości i różnic
5. Konstruowanie płci i seksualności
6. Krzyk, marzenia senne i transgresja
7. Ku mnieszościowemu oporowi
Przypisy
Bibliografia

Książkę można będzie kupić wkrótce na www.bractwotrojka.pl

--

Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz