środa, 30 września 2009

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne jest  alternatywą dla rolnictwa konwencjonalnego.  Rolnictwo ekologiczne w działaniu gospodarstwa wykorzystuje przyrodnicze mechanizmy do zapewnienia żyzność gleby, zdrowotność zwierząt. Rolnictwo ekologiczne nie zatruwa środowiska produkując przy tym wysokiej jakości, zdrowe produkty rolnicze. W przeciwieństwie do produktów rolnych wytwarzanych naturalnie z zastosowaniem nawozów i środków ochrony roślin, żywność ekologiczna nie zawiera substancji zagrażających osobą spożywającym. Rolnictwo ekologiczne wywodzi się od krajów wysoko uprzemysłowionych. Bardzo mocno rozpowszechnione jest obecnie w Niemczech. Żywność produkowana metodami naturalnymi powstaje w  bezpiecznym i czystym środowisku, bez stosowania nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin. Zmniejsza się zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Gospodarstwa ekologiczne powinno znajdować się w czystym środowisku, z dala od obszarów zdegradowanych zanieczyszczeniami. Warto wiedzieć że produkty rolnictwa ekologicznego muszą mieć atest.

Poprzez stosowanie ekologicznych metod uprawy, dąży się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego. Spada liczba używanych nawozów, środków ochrony roślin, maszyn. Gospodarstwo ekologiczne przetwarza  odpady produkcji rolnej, oraz jest samowystarczalne w produkcji rolnej. Atutem ekorolnictwa jest też zmniejszenie bezrobocia na wsi, gdyż mechanizację zastępuje się pracą ludzką. Z produktów ekologicznych często produkuje się żywność regionalną i tradycyjną.

Rolnictwo ekologiczne to zbiór zasad prowadzenia produkcji rolnej, polegających na  nie stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin do zwalczania chorób, szkodników, chwastów. Do walki wykorzystuje się prawidłowy płodozmian oraz metody biologiczne i agrotechniczne. W terenie uprawnym należy zostawić zbiorniki i cieki wodne. W rolnictwie ekologicznym powszechnie stosuje się nawozy zielone, kompost, obornik dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wysokiej żyzności gleby. Odchodzi się od wielkiej monokultury, wprowadzając niewielkie poletka, które się oddziela uprawami osłonowymi oraz drzewami i krzewami. W żywieniu zwierząt należy przygotować siano i kiszonki zgodnie z prawidłowościami biologicznymi, nie stosuje się też antybiotyków i hormonów. Zwierzęta są hodowane w systemie ściółkowym. Maszyny używane powinni oszczędzać energię. Jak widać w wyniku stosowania rolnictwa ekologicznego następuje zmniejszenie się stosowania nawozów mineralnych, pestycydów, regulatorów wzrostu. W rolnictwie ekologicznym przy przechowywaniu płodów rolnych zabronione jest stosowanie syntetycznych pestycydów. Surowce ekologiczne przeważnie przetwarza się metodami mechanicznymi, fizycznymi lub fermentacyjnymi, znanymi od stuleci. W rolnictwie ekologicznym należy dążyć do zrównoważenia produkcji roślinnej z zwierzęcą, w celu równowagi paszowo nawozowej. Zwierzęta muszą mieć możliwość ruchu przez cały rok.

Gospodarstwa ekologiczne są zróżnicowane w produkcji, nie stosuje się specjalizacji a stosowanie monokultur jest wykluczone. Dlatego też produkcja naturalna jest mniej wydajna i bardziej czasochłonna od zwykłej. Plony z gospodarstw ekologicznych przeważnie są o około 1/3 mniejsze od gospodarstw konwencjonalnych a koszty produkcji są wyższe. Dłuższy jest też czas zbytu produktów, jednakże uzyskiwane ceny są znacznie wyższe od produktów produkowanych konwencjonalnie. Wprowadzając rolnictwo ekologiczne w gospodarstwie należy przeprowadzić zmiany programów melioracji, dostosować metody agrotechniki, ograniczyć zużycie środków chemicznych, ograniczyć ścieki,  poprawić stan sanitarny obszarów wiejskich, prowadzić kompostowanie i segregację odpadów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz