niedziela, 21 października 2012

Warszawa: Jak przez pół roku unikać podwyżki cen biletów

Pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej nawet przez blisko pół roku mogą unikać podwyżki cen biletów, która wejdzie w życie 1 stycznia. Aby w ten sposób zaoszczędzić, trzeba wcześniej zakodować na karcie miejskiej dwa bilety 90-dniowe.

Jak wyjaśnił rzecznik ZTM Igor Krajnow na "pustą" kartę miejską można zakodować dwa bilety tego samego rodzaju i typu. Zaznaczył jednak, że przed zakodowaniem drugiego, pierwszy bilet musi być aktywowany. Dlatego też pasażerowie, którzy np. 31 grudnia zakodują na karcie dwa bilety 90-dniowe, przez blisko pół roku będą mogli jeździć komunikacją miejską po starych cenach. Na podstawie biletu kupionego przed 1 stycznia będzie można jeździć do 30 czerwca.

ZTM wyjaśnia także, że jeśli ktoś po 1 stycznia, będzie miał na karcie wciąż aktywny kontrakt np. 90-dniowy ze "starej" taryfy, będzie mógł na niej zakodować bilet 90-dniowy z nowej taryfy bez obawy utraty "starego" kontraktu. Drugi kontrakt zostanie aktywowany automatycznie po wygaśnięciu pierwszego. Jak zaznacza ZTM, ważne jednak by drugi kontrakt był tego samego rodzaju i typu co pierwszy.

W przeciwnym wypadku pierwszy, wciąż aktywny kontrakt, zostanie z karty usunięty, czyli np. jeśli posiadacz aktywnego biletu 30-dniowego ze "starej" taryfy zakoduje na niej bilet 90-dniowy z nowej, straci ten pierwszy bilet. Ponadto, w takiej sytuacji pasażerowi nie przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część biletu.

Od 1 stycznia jednorazowy bilet na przejazd komunikacją miejską w Warszawie zdrożeje z 3,60 zł do 4,40 zł, imienny bilet 30-dniowy z 90 zł do 100 zł, a 90-dniowy z 220 zł do 250 zł - przypomina w środę Zarząd Transportu Miejskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz