środa, 25 stycznia 2012

Egipt: Wideo relacja z protestów w rocznicę rewolucji na żywo

 w tym roku jest więcej protestujących niż rok wcześniej

Tłumy w Kairze, nie tylko na placu Tahrir, lecz również w dzielnicach. Ludzie maszerujący na plac Tahrir w Kairze, oraz demonstranci w wielu miastach egipskich skandują hasła przeciw dyktaturze wojskowej.

Od rana cały czas jest obecnych od kilkuset tysięcy do miliona protestujących na placu Tahrir i ulicach Kairu. W sumie kilka milionów demonstrujących może być w całym Egipcie. Dla zdecydowanej większości protestujących rocznica rewolucji 25 stycznia 2011 roku jest kontynuacja rewolucji oraz żądań i postulatów sprzed roku takich jak sprawiedliwość społeczną, godność, respektowanie praw człowieka, uwolnienie więźniów politycznych walka z bieda oraz ukaranie winnych u władzy morderstwa setek demonstrantów oraz demonstrantek, którzy zostali zamordowani przez reżim Mubaraka, oraz przez wojsko SCAF ze stojącym na jego czele generałem Tentawi, które przejęło władzę zamieniając kraj w dyktaturę wojskowa. Protestujący domagają się ukarania władzy za gwałty na kobietach i mężczyznach, w tym wielu dziennikarzy i dziennikarek miejscowych oraz zagranicznych, dokonane przez wojsko i policję.

Władze uwolniły dziś ponad 1000 więźniów politycznych w tym bloggerów aktywistów skazanych za publikacje w internecie. Jest to ruch taktyczny, by zdobyć zaufanie społeczeństwa, lecz mieszkańcy Egiptu na placu Tahrir maja tylko jedno do powiedzenia. Na środku placu Tahrir jest ogromna scena na której widnieją 3 postacie z zawieszonym sznurem na szyi, jednym wybrańcem jest Mubarak, a drugi to generał u władzy Tentawi.

Bractwo Muzułmańskie skandowało patriotyczne pieśni oraz odprawiali wesele wraz ze ślubami na placu Tahrir dzisiaj by świętować rocznice, będąc już u władzy oraz szykującego się do wyborów z ramienia partii Wolność i Sprawiedliwość. Ponad pól tysiąca osób oblega główny gmach telewizji i radiofonii, które jest obstawione ogromnymi silami wojska oraz policji (aktualizacja 23:00 czasu egipskiego)

Mimo próby przejęcia placu Tahrir przez Bractwo Muzułmańskie, które już dzień wcześniej okupowało plac Tahrir oraz sprawdzało dowody tożsamości przybywających, przeciwnicy dyktatury wojskowej protestują oddzielnie.

Prosto z Egiptu, komentator relacjonuje w języku angielskim: www.ustream.tv/egypt
Aktualizacje bloggerów na bieżąco pod linkiem (jęz. angielski)
http://www.guardian.co.uk/world/middle-east-live/2012/jan/25/egypt-jan-2...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz