sobota, 28 stycznia 2012

Egipt: Protesty nie ustają


Protesty w Egipcie nie ustają. W środę liczba demonstrujących na placu Tahrir w Egipcie może sięgać aż do 2 milionów. Szacuje się od ponad miliona do 2 milionów według rożnych źródeł. W Aleksandrii nad Morzem Śródziemnomorskim demonstrowało kilkaset tysięcy ludzi. Również liczne demonstracje odbyły się w pozostałych miastach Egiptu.

Bractwu Muzułmańskiemu nie udało się przerobić rocznicy rewolucji 25 stycznia na uczczenie sukcesu (w rzeczywistości sukcesu dojścia do władzy partii Wolności i Sprawiedliwości z ramienia Bractwa Muzułmańskiego, stanowiącego 70 % większość w rządzie, która startuje w wyborach czerwcowych, która teraz jest dzielona wraz z generałem Tatawi i swoimi oddziałami wojskowymi SCAF, lecz i w wyborach jedynym konkurentem jest już zaprzyjaźniony generał Tatawi czyli władza pozostanie w tych samych rekach). Tłumy ludzi skandowały antymilitarystyczne i anty policyjne hasła. Ledzie nie dali się złudzić na środową nieagresywna twarz armii i policji zdając sobie sprawę, ze jest to kolejny taktyczny ruch tak jak w przypadku wypuszczenia na wolność ponad tysiąca więźniów politycznych tego samego dnia.

Protest trwał w nocy jak następnego dnia. Od czwartku pozostają tylko i wyłącznie przeciwnicy dyktatury wojskowej a niedobitki Bractwa Muzułmańskiego nie maja znaczenia w obliczu masowego ogólnokrajowego protestu, który jest kontynuacja rewolucji sprzed roku. Mimo ze czwartek był dniem pracującym z mniejsza frekwencja niż środowa, dnia wolnego od pracy, na piątek spodziewane są kolejne tłumy protestujących, gdyż jest to dzień wolny zaczynający weekend. Piątek i sobota pokażą w co przemieni się protest. W czwartek stróże bezprawia, wojsko z policja, nie prowokowały ludzi. Na murach w centrum jak i na rożnych dzielnicach widoczne są liczne prace artystów anty systemowych, anty policyjnych, antymilitarystycznych, a także anarchistycznych.

W piątek anarchiści i antymilitaryści maja zewrzeć szeregi, jak sami informują.

Zdjęcia prac rysownika na placu Tahrir: https://plus.google.com/u/0/photos/113163489217300222300/albums/57021247...

Relacja bezpośrednia (informacje z przebiegu wydarzeń będą uaktualniane)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz