sobota, 19 lutego 2011

Stop Testom na zwierzętach !


tekst z :
http://stoptestom.info
O kampanii

Ogólnopolska Kampania Przeciwko Wiwisekcji jest inicjatywą dążącą do zaprzestania wszystkich testów przeprowadzanych na zwierzętach w naszym kraju. Uważamy, że eksperymenty na żywych istotach, które pragną życia i wolności oraz mają niepodważalną zdolność do odczuwania bólu są nieetyczne i powinny zostać powstrzymane.
 
Doświadczenia są przejawem dyskryminacji i bezwzględnej dominacji naszego gatunku. Bez względu czy na stole operacyjnym leży mała mysz, czy szympans, badanie jest niemoralne i nic go nie usprawiedliwia. Nie tworzymy podziału na testy konieczne i mniej znaczące. Uważamy, że testowanie leków na zwierzętach jest tak samo niedopuszczalne, jak testowanie kosmetyków. Eksperyment na zwierzętach nigdy nie może dać pewnych wskazówek, co do wyników tego samego doświadczenia na człowieku, przez co badanie takie zagraża zdrowiu ludzi. Wszystkie testy na zwierzętach muszą być postrzegane podobnie: z naukowego punktu widzenia są nierzetelne i fałszywe, a z etycznego i moralnego są nie do przyjęcia.

W naszych działaniach przybliżamy społeczeństwu temat eksperymentów oraz próbujemy doprowadzić do zmiany prawa w tym zakresie. Większość ludzi nie ma pojęcia, czym są doświadczenia na zwierzętach, po co tak naprawdę są wykonywane i jakie są ich efekty. Prawda o wiwisekcji jest skrywana przed opinią publiczną, podczas gdy w całym kraju setki tysięcy zwierząt jest przetrzymywanych i umiera w laboratoriach. Chcemy ukazać społeczeństwu, na co przeznaczane są pieniądze z podatków oraz zachęcić do świadomego kupowania produktów nie testowanych na zwierzętach.

Wiwisekcja – zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu w celach badawczych; powszechnie, wyraz używany do określenia wszelkich testów przeprowadzanych na zwierzętach.
Alternatywy

" Tradycyjne testy na zwierzętach są drogie, czasochłonne, używa się do nich zbyt wiele zwierząt i z naukowej perspektywy niekoniecznie tłumaczą, co może się stać z człowiekiem. To jest śmiałe i mbitne, ale naszym celem jest wyeliminować w przeciągu 10-ciu lat zwierzęta z testów toksykologicznych " - Dr Christopher Austin, Director, National Institutes of Health Chemical Genomics Center, wypowiedź dla dziennikarzy na American Association for the Advancement of Science conference, 2008

" Nauczyliśmy się jak leczyć raka u szczurów i myszy, ale nadal nie potrafimy leczyć go u ludzi "- Professor Colin Garner, cytowane w Accelerator MS Is a Powerful New Tool, Genetic Engineering & Biotechnology News, Vol. 27, No. 15., 2007

"Robimy testy na ludziach, ponieważ model zwierzęcy nie przewiduje tego jak dana substancja zadziała u człowieka” - Dr Sally Burtles, Cancer Research UK, 2006

" Z klinicznych badań nauczyliśmy się wiele ważnych rzeczy. Jednego nauczyliśmy się z modelu zwierzęcego, że SHIV(sztuczny wirus imitujący wirus HIV u małp) na prawdę nie przewiduje zbyt wiele. Ważne jest, że przynajmniej teraz wiemy, że możecie mieć sytuację, gdzie wygląda to tak, że bronicie się przed SHIV, a nie przeciw modelowi ludzkiemu. " - Anthony Fauci, director of the US National Institute of Allergy and Infectious Diseases, quoted in the Independent, 2008

" To jest drogie i powolne. Nie jesteśmy żadnymi szczurami, ani małpami. Ostatecznie to czego szukacie, to to czy ten składnik uszkadza tkanki. Czy możemy, zamiast patrzeć na zwierze, przyjrzeć się komórkom z różnych organów? " - Dr. Francis Collins, Director, National Human Genome Research Institute, speaking to reporters at an American Association for the Advancement of Science conference, 2008

92% nowych leków które przeszły testy na zwierzętach nie nadają się do użytku dla ludzi na etapie.badań klinicznych. Z pozostałych 8% połowa po wejściu na rynek jest wycofywana, ponieważ wywołuje efekty uboczne. Jak przyznaje Ralph Heywood były dyrektor największego europejskiego laboratorium Huntingdon Life Sciences " testy na zwierzętach przewidują jedynie od 5-25 % niekorzystnych reakcji jakie mogą wystąpić u ludzi". Pomimo tego nie są w stanie przewidzieć tych najgorszych efektów ubocznych, a także pokazują reakcje, które nie występują u ludzi.

Rok rocznie w Wielkiej Brytanii około 250 000 ludzi jest hospitalizowanych, a 10 000 umiera w wyniku reakcji ubocznych powodowanych przez leki. W Szwajcarii i Niemczech liczba ta jest zbliżona, a w Stanach Zjednoczonych 10-cio krotnie większa. W Polsce przyjmujemy praktycznie te same leki, jednak takich statystyk się nie prowadzi.

W 2004 byliśmy świadkami największej tragedii farmaceutycznej w historii. W wyniku przyjmowania leku Vioxx u ok. 320 000 osób wystąpiły problemy sercowo-naczyniowe i wylewy z czego 140 000 zakończyło się zgonem.

Testy na zwierzętach są kontynuowane ze względu na staromodne ponad 60-cio letnie przyzwyczajenia, ze względów prawnych, jak i interesów w które są zamieszane różne osoby, także ze świata politycznego.Istnieją nowoczesne metody naukowe, które bardzo powoli eliminują i będą eliminować testy na zwierzętach:

 1.  Ludzkie tkanki
 2. Mikrofluidy
 3. Układy scalone DNA
 4. Mikrodozowanie
 5. Modelowanie komputerowe
 6. Sztuczny układ immunologiczny w probówce
 7. Autopsja i biopsja
 8. Epidemiologia
 9. Badania na komórkach macierzystych
 10. Nowoczesne, nieinwazyjne badania obrazowe
 11. Post-marketing drug surveillance (badania porejestracyjne)
 12. Badania kliniczne
 13. Zapobieganie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz