niedziela, 20 lutego 2011

Japonia zawiesza połowy wielorybów

Po szeregu ataków ekologów z organizacji Sea Shepherd na japońską flotę wielorybniczą polująca na wodach Antarktyki, Japończycy zawiesili 10 lutego dalsze polowania na wieloryby i rozważają wcześniejsze zakończenie tegorocznego sezonu łowczego.

Decyzję o czasowym zawieszeniu przerobu wielorybów przez statek-przetwórnię Nisshin Maru, ścigany przez jednostki Sea Shepherd, a tym samym zawieszenie połowów, ogłosił wczoraj urzędnik japońskiej Agencji Połowów Tatsuya Nakaoku; dodał też, że ze względów bezpieczeństwa władze rozważają wcześniejsze zakończenie sezonu polowań.

W skład japońskiej floty wielorybniczej wchodzą 4 statki ze 180 osobami na pokładzie. Ich celem jest odłowienie, rzekomo w celach naukowych, ok. 850 płetwali karłowatych. W tym samym okresie w ubiegłym roku, dzięki wysiłkom aktywistów Sea Shepherd, Japończykom udało się odłowić jedynie 506 osobników tego gatunku, z planowanych 850. Tegoroczny sezon miał się zakończyć pod koniec marca.

Przedstawiciele Sea Shepherd przyjęli te wiadomości z ostrożnym optymizmem. Trzy należące do organizacji statki: Steve Irwin, Bob Barker i Gojira pozostaną na Oceanie Południowym do czasu odwrotu japońskiej floty.

Źródła:
 http://planetark.com/enviro-news/item/61231
 http://www.seashepherd.org/news-and-media/news-110209-1.html
 http://www.seashepherd.org/news-and-media/news-110216-2.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz