piątek, 15 kwietnia 2011

Tydzień weganizmu - program Warszawa

15 kwietnia

(piątek)

 • Panel dyskusyjny "O zwierzętach w mediach"

Czas: od godz. 14:00

Miejsce: siedziba "Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10 (wejście od ul. Czerniakowskiej)

W dyskusji udział wezmą dziennikarze zajmujący się m.im. tematyka zwierząt. Swój udział potwierdziły już:

 • Ewa Siedlecka z Gazety Wyborczej,  tegoroczna laureatka Nagrody im. Dariusza Fikusa
 • Magdalena E. Sala z magazynu Organic

Prowadzenie: Dariusz Gzyra (Empatia)

Wstęp wolny

Ostatnimi czasy o zwierzętach mówi się w mediach więcej, przeważnie w kontekście przypadków znęcania się nad zwierzętami domowymi jak psy i koty. Felietony, artykuły, reportaże, dziennikarskie wpisy na blogach mówią o bestialstwie, zwyrodnieniu, potrzebie kary. Komentarze w internecie pełne są przejawów wirtualnego samosądu i linczu, skrajnej przemocy werbalnej wobec sprawców okrutnych czynów. Codzienne cierpienie zwierząt przeznaczanych przez człowieka do legalnego wykorzystania, noszącego wszelkie znamiona okrucieństwa, pozostaje w głębokim cieniu. Czy w mediach jest miejsce tylko dla niektórych zwierząt? W jaki sposób język odzwierciedla nasz stosunek do zwierząt? Te i inne pytania z pewnością padną podczas naszego panelu dyskusyjnego.

Panel rozpocznie się krótką prezentacją wprowadzającą w tematykę dyskusji.

Uwaga: Imprezie będzie towarzyszył konkurs, w którym do wygrania będzie dziesięć nagród złożonych z produktów podarowanych Empatii przez sponsorów rzeczowych Tygodnia (m.in. wegańskie produkty żywnościowe i certyfikowane przez The Vegan Society środki czystości).

Na miejscu będzie także można otrzymać darmowe materiały Empatii dotyczące praw zwierząt i weganizmu.

 


16 kwietnia

(sobota)

 • Panel dyskysyjny "Prawa zwierząt a polityka"

Czas: godz. 17:00

Miejsce: Nowy Wspaniały Świat (Krytyka Polityczna), ul. Nowy Świat 63

Goście:

 • Igor Strapko (Krytyka Polityczna)
 • Dominik Uhlig (Gazeta Wyborcza)

Wstęp wolny

Podczas dyskusji pomiędzy zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, czy postulaty ruchu wyzwolenia zwierząt mają charakter polityczny. Czy mówienie o prawach zwierząt jest de facto nawoływaniem do rewolucji? Które koncepcje polityczne są w stanie pomieścić wizję świata, w którym chronione jest to, co zdolne do odczuwania, a nie to, co należy do własnego gatunku? Czy lewica z definicji jest prozwierzęca, a prawica kopie przepaść pomiędzy nami a resztą zwierząt, czy też w rzeczywistości nie widać zasadniczych różnic? Czy weganizm jako nowa wizja współistnienia z innymi zwierzętami i  wybór konsumencki będący bojkotem produktów odzwierzęcych głównie z powodów etycznych ma szanse być reprezentowany na jakimkolwiek szczeblu władzy? W drugiej części spotkania będzie możliwość zadawania pytań i komentowania wypowiedzi panelistów.

Uwaga: Imprezie będzie towarzyszył konkurs, w którym do wygrania będzie dziesięć nagród złożonych z produktów podarowanych Empatii przez sponsorów rzeczowych Tygodnia (m.in. wegańskie produkty żywnościowe i certyfikowane przez The Vegan Society środki czystości). Nagrodami będą również trzy egzemplarze pisma Krytyka Polityczna poświęcone zwierzętom!

 


17 kwietnia

(niedziela)

 • Panel dyskusyjny "Prawo a prawa zwierząt"

Czas: godz. 14:00

Miejsce: SWPS (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), ul. Chodakowska 19/31

Goście:

 • dr Tomasz Pietrzykowski - autor książek "Spór o prawa zwierząt" i "Wyzwania moralne. Etyczne problemy prawa", członek Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach
 • Łukasz Smaga - radca prawny, autor książki "Ochrona humanitarna zwierząt"
 • Katarzyna Biernacka (prezeska Stowarzyszenia Empatia)

Wstęp wolny

Koncepcje praw zwierząt we współczesnej filozofii odnoszą się do praw jednostkowych, a jako podstawowe uznają np. prawo do niebycia niczyją własnością lub prawo do szacunku. Wskazują na analogie pomiędzy ideą praw człowieka, a praw zwierząt. W przypadku dwóch najbardziej znanych teoretyków, prof. Toma Regana i prof. Gary'ego L. Francione, prowadzą do postulatu abolicjonizmu, czyli odrzucenia wykorzystywania zwierząt we wszystkich dziedzinach. Tymczasem na świecie zabija się rocznie ok. 58 miliardów zwierząt lądowych kilku podstawowych gatunków, pozostawiając poza statystyką zwierzęta wodne, które ciężko jest nią objąć. W Polsce analogiczna liczba to ponad 600 milionów zwierząt rocznie. Wykorzystywanie zwierząt regulowane jest prawem, ale czy znajdują w nim odbicie prawa zwierząt, o których mówią filozofowie? Czy prawo jest wyrazem respektowania podstawowych praw zwierząt, a jeśli tak, to których praw i których zwierząt? Czy prawo społeczeństwa będącego beneficjentem eksploatacji zwierząt może być czymś innym niż zaledwie regulacją tej eksploatacji? Czy poprzez zmiany prawa można wpływać na świadomość ludzi? Zaproszeni goście spróbują znaleźć odpowiedź na te i inne pytania.

Uwaga: Imprezie będzie towarzyszył konkurs, w którym do wygrania będzie dziesięć nagród złożonych z produktów podarowanych Empatii przez sponsorów rzeczowych Tygodnia (m.in. wegańskie produkty żywnościowe i certyfikowane przez The Vegan Society śrdoki czystości), a także trzy egzemplarze książki "Ochrona humanitarna zwierząt".

Na miejscu będzie także można otrzymać darmowe materiały Empatii dotyczące praw zwierząt i weganizmu.

 


18 kwietnia

(poniedziałek)

 • Wykład "Weganizm a wegetarianizm. Konflikt, współzależność, odmienność?"

 

Prowadzenie: Katarzyna Biernacka (prezeska Stowarzyszenia Empatia) i Dariusz Gzyra

Czas: godz. 18:00-21:00

Miejsce: księgarnia Traffic Club, ul. Bracka 25 (róg Chmielnej)

Wstęp wolny

Po wykładzie zapraszamy na dyskusję poświęconą strategiom działania na rzecz zwierząt. Czy bezpośrednie promowanie weganizmu to wymaganie od opinii publicznej zbyt wiele, czy przeciwnie, dowód na jej poważne traktowanie? Czy kampanie jednotematyczne, poświęcone wyłącznie zwierzętom określonego gatunku lub konkretnemu procederowi wykorzystywania zwierząt, przynoszą korzyści, są obojętne, czy szkodzą? Czy tematyczną kampanię można przeprowadzić tak, żeby pokazywała szerszy kontekst, zachęcała do odnajdywania analogii pomiędzy różnymi formami opresji i wskazywała spójne rozwiązanie problemu? Czy istnieje uniwersalny sposób dotarcia do odbiorców przekazu, na których chcielibyśmy mieć wpływ?

Uwaga: Imprezie będzie towarzyszył konkurs, w którym do wygrania będzie dziesięć nagród złożonych z produktów podarowanych Empatii przez sponsorów rzeczowych Tygodnia (m.in. wegańskie produkty żywnościowe i certyfikowane przez The Vegan Society środki czystości).

Na miejscu będzie także można otrzymać darmowe materiały Empatii dotyczące praw zwierząt i weganizmu.

 


19 kwietnia

(wtorek)

 • Kulinarne potyczki blogerek i blogerów

Czas: od godz. 17:00

Miejsce: klubogaleria "Miasto", ul. Chmielna 9a

Wstęp wolny

W trakcie spotkania twórcy blogów promowanych przez nas w ramach programu "Weganizm, spróbujesz?" przygotowywać będą potrawy, które Wy ocenicie. Nie obejdzie się bez degustacji. Twórca najsmaczniejszej potrawy zostanie nagrodzony.

Być może weganizm jako dieta kojarzy wam się ze zubożonym talerzem (bo przecież nie ma tego, nie ma tamtego, czyli produktów odzwierzęcych), ale jeśli tak wam się kojarzy, to koniecznie musicie przyjść na pokaz gotowania. Kuchnia wegan to nie brak czegoś, to  pełnia często nowoodkrytych smaków, zapachów, kolorów. I nie musi to być kuchnia, której zasady i techniki są do opanowania wyłącznie dla fachowców. Przyjdźcie, zobaczcie, zapytajcie, przekonacie się sami. Spróbujemy przez brzuchy trafić do waszych serc i głów. Głodomory i odkrywcy przybywajcie!

Uwaga: Imprezie będzie towarzyszył konkurs, w którym do wygrania będzie dziesięć nagród złożonych z produktów podarowanych Empatii przez sponsorów rzeczowych Tygodnia (m.in. wegańskie produkty żywnościowe i certyfikowane przez The Vegan Society środki czystości).

Na miejscu będzie także można otrzymać darmowe materiały Empatii dotyczące praw zwierząt i weganizmu.Zapraszamy na stronę Tygodnia Weganizmu na Facebooku
po najświeższe informacje!

 


Tok FmW sobotę 16 kwietnia o 13:00 gośćmi redaktor Ewy Podolskiej w radiu Tok Fm będą Katarzyna Biernacka i Darek Gzyra z Empatii. Audycja (godzinna) będzie poświęcona podsumowaniu panelu dyskusyjnego "Zwierzęta w mediach". Zapraszamy do słuchania, można to zrobić również poprzez stronę internetową TokFm.

W trakcie audycji można też dzwonić, wybrani słuchacze wpuszczani są na antenę: 22-44-44-044

 


Nie dajcie sobie wmówić, że „na weganizm jeszcze za wcześnie”. Weganizm jest czymś satysfakcjonującym, smacznym, zdrowym i adekwatnym jako odpowiedź na okrutne wykorzystywanie zwierząt. Najwyższy czas na weganizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz