środa, 6 kwietnia 2011

Rosja: walka o las chimkowski trwa


Aktywiści walczący o uratowanie lasu skazanego an zniszczenie pod konstrukcję autostrady Moskwa - Sankt Petersburg rozpoczęli kolejny etap batalii. Pomimo licznych pobić i aresztowań udało im się doprowadzić do wycofania z inwestycji dwóch europejskich banków publicznych Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Kolejnym celem jest główny wykonawca, francuski koncern Vinci.

Las chimkowski to ważny teren zielony na obrzeżach Moskwy. Plany przecięcia go drogą wzbudziły żywe protesty ze względu na bogactwo naturalne tego miejsca oraz znaczenie lasu dla mieszkańców gęsto zaludnionej metropolii. Trwająca od 2007 roku kampania w obronie “rosyjskiej Rospudy” to największy w ostatnich latach protest społeczny tego typu w Rosji, który połączył ekologów, demokratów i anarchistów.

Podpisz petycję w tej sprawie.

Odpowiedzią władz i miejscowej mafii są brutalne represje i zastraszanie(1). Kilku dziennikarzy piszących o sprawie zostało ciężko pobitych. Jedenz nich, Michaił Beketow redaktor lokalnej gazety „Chimkinska Prawda”, z powodu obrażeń głowy stracił mowę. Stanisław Markiełow adwokat związany z ruchem anarchistycznym i zajmujący się sprawą Beketowa został w 2009 roku zastrzelony. Na aktywistach Maksimie Sołopowie i Alekseju Gaskarowie ciążą zarzuty kryminalne, natomiast Denis Sołopow został niedawno aresztowany na Ukrainie, gdzie ubiegał się o azyl(2).

Koncern Vinci nie tylko nie potępił łamania praw człowieka związanych z ta inwestycją, lecz ustami jej szefa, Louisa-Roch Burgarda otwarcie przyznał, że o to nie dba. “Zajmujemy się dziesiątkami projektów we Francji, Europie I na całym świecie. Niektóre z nich czasem spotykają się z protestami. Nie jest to źródło naszych zmartwień. W przeciwnym razie musielibyśmy zmienić biznes.”(3)

Co możemy zrobić?

Roboty konstrukcyjne na kluczowym odcinku drogi mają się zacząć pod koniec kwietnia. Dlatego na tydzień od 24 do 30 kwietnia zapowiedziano międzynarodowy tydzień akcji przeciw koncernowi Vinci, mający skłonić go do wycofania się z projektu. Pikiety odbędą się pod oddziałami koncernów lub, w przypadku ich braku, pod przedstawicielstwami Francji i Rosji.
W Polsce spółką zależną Vinci jest Eurovia Polska, która ma biura w większości miast wojewódzkich.
http://www.eurovia.pl/page,art,id,276,ODDZIALY_WYKONAWCZE.html

Podpisz petycję:

http://www.change.org/petitions/save-khimki-forest-stand-with-russias-hu...

1. http://www.washingtonpost.com/opinions/if-an-activist-shouts-in-the-fore...
2. http://www.ack.most.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=...
3. http://www.reuters.com/article/2010/09/18/us-vinci-russia-idUSTRE68H1AM2...

Autor: Mezalians

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz