czwartek, 19 lipca 2012

Hiszpania: Tego nie pokazują media


Po internecie krążą ciekawe zdjęcia. Policja w Hiszpanii przestaje atakować demonstracje. Na zdjęciu widzimy grupę policjantów i policjantek pod hiszpańskim parlamentem bez kasków.

Tym razem to nie demonstracje są rozwiązywane, ale policja wycofuje się pod wpływem demonstracji. Protesty społeczne zaczęły się jeszcze za rządów thatcherystowskiej Partido "Socialista" Obrero Espagnola. Zwycięstwo prawicy w wyborach cieszyło konserwatystów i liberałów. Partido Popular kontynuowała jednak politykę PSOE.

To skończyło się dzikim strajkiem górników w Asturii. To co się tam teraz dzieje być może trafi też do nas. A wszystko to ma miejsce w rocznicę Rewolucji 1936.

Wiadomości z Hiszpanii


Podczas gdy od dwóch miesięcy trwa nieprzerwany strajk górników hiszpańskich przedsiębiorstwo transportowe Avilesina rozpoczęło przewożenie węgla z portu El Musel w Asturii, jest to najprawdopodobniej węgiel należący do Goldmana Sachsa, sprowadzony do Asturii statkiem z Kolumbii. Węgiel ma być przewieziony nocą pod eskorta gwardii narodowej przez 6 prywatnych firm transportowo kolejowych w ciągu najbliższych 5 dni do rożnych elektrowni na terenie całego kraju.

Wczorajszej nocy doszło do starć górników z oddziałami prewencji w miejscowości - San Roman de Bembibre, byli poszkodowani i lekko rani, odcięto połączenia internetowe i zakłócano komunikacje przez telefony komórkowe. Również ostatniej nocy doszło do aktu sabotażu w strzeżonej bazie policyjnej w Madrycie, "nieznani sprawcy" przebili opony lub uszkodzili 97 pojazdów policyjnych używanych do tłumienia demonstracji przez oddziały prewencji, straty są szacowane na 30-40 tys euro. Trwa postępowanie śledcze, związek policjantów SUP zaoferował swoją pomoc prawna jakiejkolwiek osobie bez względu na przynależność związkową.

Dziś wieczorem są zapowiedziane demonstracje pracowników sfery budżetowej w 80 miastach. Na 3 sierpnia zapowiedziano 24 h strajk kolejarzy w związku z próbą rozbicia państwowego przedsiębiorstwa kolejowego RENFE na 4 spółki. Trwa marsz bezrobotnych na Madryt , 21 lipca przewidziana jest kolejna demonstracja. Sąd skazał na 9 miesięcy wiezienia 2 górników biorących udział w 2010 roku z protestach w El Caleyo gdzie między innymi zablokowano drogę krajowa 630 łączącą Mieres y Oviedo w Asturii i podpalono barykadę z opon.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz