czwartek, 24 maja 2012

Poznań: Neofaszysta Maciej Witzberg żali się Wyborczej


Dwa tygodnie temu poznański skłot Rozbrat został zaatakowany przez miejscowy ONR, autonomicznych nacjonalistów oraz grupę o nazwie Wielkopolscy Patrioci. Neofaszyści atakowali skłot na którym odbywała się otwarta impreza kulturalna z udziałem dzieci. Podczas akcji został sfotografowany Maciej Witzberg, właściciel dwóch poznańskich pubów.

W związku z akcją neofaszystów anarchiści ogłosili bojkot pubów "U Honzika" i "Brogansa", który polubiło już ponad 500 osób. Akcja ma na celu odcięcie środowisko skrajnej prawicy od źródła pieniędzy jakimi są puby prowadzone przez Witzberga, który wspiera również skrajną prawicę na terenie Czech.

Za akcję bojkotu swoich biznesów grozi pozwami sądowymi. Obawia się, że zarzuty o wspieranie faszyzmu dojdą do jego kontrahentów.

Rozżalony Witzberg zrobił to co robi każdy neofaszysta. Zapewnia, że odcina się od poglądów nacjonalistycznych i faszystowskich chociaż atak na skłot ramię w ramię z nimi mu nie przeszkadzał, uważa się za zwykłego nieszkodliwego patriotę działającego w zarejestrowanym stowarzyszeniu Wielkopolscy Patrioci, które współpracuje z IPN-em i kultywuje pamięć o "Żołnierzach Wyklętych".

Akcja pod Rozbratem była protestem przeciwko "atakowaniu" patriotów. Owym atakiem na patriotyzm było wtargnięcie do pubu grupy mężczyzn w kominiarkach i ostrzeżenie przed wspieraniem skrajnej prawicy. Według osób z Rozbratu opisywane przez Witzberga wydarzenie miało miejsce po napaści na uczestnika koncertu na Rozbracie, którego wspominani patrioci zwyzywali od "lewackich ciot".

Innym atakiem na patriotów jest rzekome zabieranie ludziom biało-czerwonych flag podczas Marszu Rotmistrza co oczywiście nawet jeżeli jest prawdą ma być zbrodnią w porównaniu do ataku za pomocą petard imprezy kulturalnej w której uczestniczą dzieci.

Na dokładkę postanowił również pożalić się Gazecie Wyborczej, że poszedł atakować skłot za co oberwał: "Nagle wybiegło kilku mężczyzn z pałkami, zaczęli mnie okładać. Odpuścili, gdy cały zalałem się krwią. Mam osiem szwów na głowie, złamaną kość w nodze."

Wiele wskazuje na to, że skrajna prawica będzie przekraczać wszelkie granice absurdu żeby chronić swoje interesy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz