niedziela, 20 maja 2012

Etiopia: Ruszył kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb

W zeszły wtorek, dnia 15 maja reaktywował się kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb. Razem z Keith'em McHenry'm przybyliśmy do Etiopii, z tym samym zamiarem, reaktywowac JZB powstale 1,5 roku temu zainicjowane przez Keith'a. Keith McHenry jest współzałożycielem pierwszego kolektywu Jedzenie Zamiast Bomb w USA w 1980 roku podczas antynuklearnych protestów. Obecnie podróżuje od kilku lat, inicjując kolejne kolektywy lub dołączając do istniejących już, pomaga własnymi rękoma. Keith i ja przybyliśmy na zaproszenie organizatorów konferencji poświęconej weganizmowi. Promując wegańską jazdę na rowerze przez świat, zajechałem do stolicy Etiopii. Razem z Keithem opowiedzieliśmy na konferencji o Food Not Bombs oraz o aktywnym wegańskim życiu.

We wtorek razem z Keith'em oraz aktywista, współzałożycielem JZB w Etiopii w 2010 roku, reaktywowaliśmy ideę i zabraliśmy się do roboty. W 4 osoby wraz z lokatorką udzielajacą nam domową kuchnię i wielki gar, ugotowaliśmy 100 litrów wegańskiego, treściwego posiłku z organicznych warzyw.

Rozdaliśmy ponad 100 posiłków w dosłownie 4 minuty, przed starym kościołem St. George w stolicy Etiopii Addis Abeba. Tam tez jest jedno z większych skupisk ludzi bez dachu nad głową z pustym żołądkiem.

W Etiopii widoczna jest bieda, a w szczegolnosci kontrast klasowy w stolicy bije w oczy. Tu w Addis Abeba jest ogromny odsetek bogaczy z wielkimi willami i drogimi samochodami oraz ogromny odsetek tych najubozszych starajacych sie przezyc kolejny dzien.

Niestety wiele, jak nie większość wykorzystuje ekonomiczną sytuację społeczeństwa w Afryce i poprzez różne organizacje oraz NGO'sy robi brudne pieniądze, otrzymując od ludzi dobrego serca pieniądze na walkę z biedą, lecz te pieniądze w większości idą na opłacenie czynszu czy budowy wielkich biur w willach oraz drogich samochodów, a kto wie gdzie reszta pieniędzy idzie.

Food Not Bombs, jak pozostałe kolektywy, działa także w Etiopi na niehierarchicznych zasadach, działając jako grupa znajomych.

http://www.facebook.com/FoodNotBombsAddis
http://www.foodnotbombs.net/ethiopia.html
http://www.foodnotbombs.net/ethiopia_founding.html

Tutaj po angielsku wywiad przeprowadzony przeze mnie w stolicy Etiopii z Keithe'em McHenry, współzałożycielem FNB w 1980 roku w USA. W każdą sobotę regularnie FNB odbywać będzie się w Addis Abeba stolicy Etiopii z moim wkładem :)

https://rapidshare.com/files/1069688908/VOICE003.WAV

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz