Projekt nowej ustawy o GMO - Greenpeace broni Polski przed wyzwaniem rzuconym przez Komisję Europejską
Greenpeace przedstawił 27 sierpnia Komisji Europejskiej opinię prawną, w której argumentuje, że projekt polskiego projektu ustawy „Prawo o GMO” [1] jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim. Greenpeace przedstawił swoją ekspertyzę ze względu na rozpoczęcie przez Komisję Europejską procedury, której celem jest podważenie polskiego projektu ustawy.
Ekspertyza została przygotowana na zlecenie Greenpeace przez profesora prawa europejskiego, Ludwiga Krämera [2]. Jego zdaniem projekt polskiej ustawy jest w pełni zgodny z prawem europejskim. Państwa członkowskie mają prawo wprowadzać restrykcje odnośnie użycia GMO na swoim terytorium w celu ochrony środowiska. Sytuacja, w której genetycznie modyfikowana roślina lub zwierzę jest autoryzowana przez Unię Europejską nie oznacza, że państwa członkowskie nie mają żadnych praw do tego, aby regulować użycie zmodyfikowanych genetycznie organizmów na swoim terytorium.
„Fakt, że samochód został dopuszczony do sprzedaży i użytku w UE nie oznacza automatycznie, że można nim jeździć wszędzie, na terytorium wszystkich krajów członkowskich. Poszczególne kraje mają z pewnością prawo do regulowania zasad użycia pojazdu i zakazania poruszania się nim po niektórych drogach. Prawo unijne w taki sam sposób odnosi się do spraw związanych z GMO. Kraje członkowskie mają pełne prawo do regulowania i zabronienia używania modyfikowanych genetycznie ziaren, roślin i zwierząt na swoim terytorium. W tym sporze racja jest po stronie Polski”, powiedział profesor Krämer.
Profesor dodał także, że interpretacja przez Komisję klauzuli zawartych w dyrektywie 2001/18/EC, zgodnie, z którą państwa członkowskie nie mogą regulować użycia GMO na swoim terytorium, jest błędna. - „Ta interpretacja bazuje na fałszywym założeniu przez Komisję, że ‘wprowadzenie na rynek’ i ‘użycie’ mają identyczne znaczenie w prawie europejskim”, mówi Krämer.
Greenpeace wzywa Komisję Europejską do uznania prawa Polski i wszystkich państw członkowskich do ograniczania użycia GMO na swoich terytoriach w celu ochrony swoich obywateli i środowiska przed poważnym i nieodwracalnym ryzykiem związanym z uprawą GMO.
„Komisja powinna jak najszybciej poprawić swoją błędną interpretację i przestać ingerować w polskie prawo określające użycie zmodyfikowanych organizmów. Z naszego punktu widzenia polski projekt wcale nie jest doskonały i jego dalsze osłabianie oznacza bardzo poważne zagrożenie dla przyszłości polskiego rolnictwa i polskiej bioróżnorodności” – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.
Przypisy:
[1] Zarys polskiego projektu ustawy „Prawo o GMO” do pobrania tutaj: http://www.greenpeace.org/eu-unit/press-centre/policy-papers-briefings/
Text-of-draft-Polish-GMO-law
[2] komentarz prof. Krämera do pobrania tutaj:
- polski: http://www.greenpeace.org/poland/prawo-o-gmo.pdf
- angielski: http://www.greenpeace.org/eu-unit/press-centre/
policy-papers-briefings/Comments-on-Polish-draft-GMO-law
czwartek, 30 sierpnia 2007
Nie chcemy GMO w Polsce( i na całym świecie)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń