Raport "Dzieci za kratami", wydany przez Defence for Children International (DCI), wskazuje, że w 2006 i pierwszej połowie 2007 r. ogromna większość dzieci zatrzymanych przez siły izraelskie została uwięziona. Tylko 3-5% porwanych nieletnich oczekujących na proces zostało zwolnionych za kaucją.
DCI zauważa też, że ponad 99% sądzonych dzieci przyznało się do zarzutów, a te, które nie przyznały się, zostały w końcu uznane za winne i skazane.
Organizacja wskazuje na artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przypominając, że oskarżeni mają prawo do bycia uznawanymi za niewinnych nim dowiedzie im się winy.
DCI stwierdza, że dzieci przyznawały się do stawianych im zarzutów po długotrwałych przesłuchaniach, mających miejsce przed rozpoczęciem rozprawy.
W raporcie znajdują się osobiste świadectwa dzieci, wskazujących na nadużycie siły i molestowanie seksualne przez armię izraelską oraz brutalne traktowanie podczas długotrwałych przesłuchań. Gdy proces przesłuchań dobiegał końca, kazano dzieciom podpisywać oświadczenia, których znaczenia nie były w stanie rozumieć.
Wywołujące stres pozycje
Raszid Radwa wspomina o tym, jak był bity po związaniu. Pozostawiono go następnie przez dziesięć godzin w wywołującej stres pozycji w zimnie. Potem kazano podpisać papiery po hebrajsku; gdy odmówił, przesłuchujący uderzył jego głową w stół.
Raport stwierdza: "Personel izraelskiej policji, armii i służb specjalnych dzień w dzień aresztuje i przesłuchuje dzieci palestyńskie. Aresztowania i następujące potem przesłuchania w aresztach dokonywane są bez jakichkolwiek jawnych zasad, procedur czy praw, co daje w tej fazie szeroką władzę izraelskiemu personelowi wojskowemu."
Zgodnie z izraelskim zarządzeniem wojskowym nr 378 izraelski żołnierz niższy rangą lub oficer policji może zatrzymać dziecko palestyńskie na 96 godzin. Następnie, może ono być na 8 dni zatrzymane w celu przesłuchania. Sąd wojskowy może wówczas przesłużyć okres aresztu o 90 dni, następnie zaś sąd apelacyjny o kolejne 3 miesiące.
Tortury
DCI stwierdza: "centralnym aspektem fazy przesłuchań jest wykorzystanie szczególnych form tortur i złego traktowania. Świadectwa dzieci palestyńskich przetrzymywanych w więzieniach izraelskich, cytowane w tym artykule przez DCI, ukazują różne rodzaje stosowanych metod."
W raporcie przypomina się, że zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka nikt nie może być obiektem tortur.
16-letni Assem Lufti Abdel Lattif Chalil wspomina swe doświadczenie tortur z rąk żołnierzy izraelskich. Bito go i pozostawiano w pozycji wywołującej stres na deszczu. Spędził 40 dni w centrum przesłuchań.
Jeden z piętnastolatków wspomina molestowanie seksualne i regularne bicie we wrażliwe miejsca ciała. DCI stwierdza: "Ogólnym efektem jest erozja i całkowite naruszenie praw oskarżonych Palestyńczyków w czasie fazy aresztowania i przesłuchania.
Dziecko palestyńskie w czasie aresztowania i przesłuchania nie ma prawa do milczenia; prawa do natychmiastowego i wolnego dostępu do prawnika; prawa do wyjaśnienia jemu czy jej praw aresztanta czy przesłuchiwanego; prawa do wolności od ataku, nękania i tortur; prawa do kontaktu z członkiem rodziny lub opiekunem; oraz prawa do domniemania niewinności."
Tłumaczenie: Paweł Michał Bartolik.
Zobacz także:
Nora Barrows-Friedman, Izraelczycy torturują palestyńskie dzieci
http://viva-palestyna.pl/news/felieton.php?news=felietony/000478.info
Aneta Dąbrowska, Aresztowania i internowania
http://viva-palestyna.pl/news/felieton.php?news=felietony/000485.info
Le Monde Diplomatique: Sekrety izraelskich więzień
http://palestyna.com.pl/news/apartheid_in_israel.php?news=apartheid/071.php
piątek, 24 sierpnia 2007
Izraelu!!!Przestań męczyć biedne palestyńskie dzieci
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz