sobota, 16 listopada 2013

Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie TERAZ

Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej w Warszawie


W dniach 11-22 listopada 2013 roku w Warszawie odbędzie się światowy szczyt klimatyczny, w skrócie COP-19


Dla pokazania politykom, że oczekujemy od nich odważnych, ambitnych decyzji
zapraszamy wszystkich Obywateli Ziemi
na
Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej
March for Climate and Social Justice
pod hasłem:
„Sprawiedliwość i pozytywna energia dla wszystkich”  
„Justice and Positive Energy for Everyone”

 16 listopada 2013 r.  (sobota)
o godz. 14:00 do Warszawy pod PKiN (od Al. Jerozolimskich)


Plan wydarzenia:

od 13:30 do 14:30 - zbieramy się przed Pałacem Kultury od strony Alej Jerozolimskich (k. wejścia do kolejki Warszawa Śródmieście)

Przynieście: 
- banery (bez oznak nienawiści i przemocy!): wszystkie tematy dotyczące klimatu, energii, środowiska, sprawiedliwości klimatycznej i energetycznej
- akcesoria (szczególnie wielkie OCZY - skierujemy je w stronę Stadionu Narodowego przechodząc obok siedziby obrad COP-19! - aby pokazać, że bacznie obserwujemy co się tam dzieje i widzimy i złe i dobre zachowania i decyzje
- instrumenty - szczególnie bębny - bębniarze z ruchów ROR bardzo mile widziani, trochę ich przyjedzie z zagranicy, zapraszamy polskich bębniarzy do włączenia się!
- kostiumy i akcesoria do makijażu - niech będzie barwnie, kolorowo i ciekawie!

Przygotujcie wasze gardła, bo będziemy śpiewać pieśń klimatyczną:
http://www.youtube.com/watch?v=lz_FqapjV04
Tekst jest tu:  http://www.youtube.com/watch?v=5OxJV-l8UJc

-Wymarsz o 14:30 - idziemy Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego
(kierujemy OCZY w stronę Stadionu Narodowego- aby pokazać, że bacznie obserwujemy co się tam dzieje i widzimy i złe i dobre zachowania i decyzje), przez Rondo Waszyngtona, Al. Waszyngtona do Międzynarodowej, w lewo Międzynarodową do Parku Skaryszewskiego.

- od 16:00 do 16:30 - wchodzimy do Parku Skaryszewskiego - większa część zajmuje Muszlę Koncertową, pozostali zajmują skwer za Muszlą i główną aleję.

- 16:30 do 18:30 - Klimatyczny Hyde Park w Muszli Koncertowej

Organizacje które się zgłoszą wcześniej wygłoszą swoje przesłanie - do negocjatorów, do rządów, do polskiej Prezydencji, do władz Warszawy, do obywateli świata, do Polaków...itp. z przekazem, który im leży na sercu - po polsku albo w innym własnym języku i/lub po angielsku - maksymalnie 3 minuty!

W Parku Skaryszewskim będzie można robić happeningi. 
Zapraszamy rodziny z dziećmi i młodzież, w Parku Skaryszewskim będzie grał zespół dysko-polo (na rozgrzewkę tańczymy dla klimatu!) będzie można kupić ciepły posiłek wegański lub wegetariański

***

COP 19 to ważna konferencja klimatyczna, gdyż postępy w negocjacjach w Warszawie umożliwią, lub nie, osiągnięcie w Paryżu w 2015 roku porozumienia, które stanie się na długie lata podstawą działań wszystkich krajów dla powstrzymania galopujących zmian klimatu i przystosowania się do zmieniających się warunków życia na Ziemi.  
Jeżeli uczestniczący w negocjacjach politycy nie wyznaczą ambitnych celów obniżki emisji gazów cieplarnianych i nie powstrzymają procesu masowego wyniszczania lasów tropikalnych i zubożania zieleni w przestrzeni wiejskiej i miejskiej, aby powstrzymać coraz szybsze wyginanie gatunków, nie wiadomo jak będzie wyglądało życie na Ziemi za kilkadziesiąt lat i czy ludzkość będzie się w stanie przystosować do drastycznych zmian biologicznych warunków życia na naszej planecie.

Zmiany klimatyczne i ich skutki nie dotykają wszystkich tak samo: rozwijające się kraje Południa, które niewspółmiernie mniej przyczyniły się do zmian klimatu od rozwiniętych krajów Północy, są jednocześnie bardziej narażone na ich skutki i mają znacznie mniejsze możliwości przystosowania się do nich. W dobie kryzysu, polityki zaciskania pasa i wzrastającej biedy, nierówności i niesprawiedliwości klimatyczne rosną tak jak wszelkie inne. Państwa i samorządy mają obowiązek zadbania o najsłabszych, jak też o przekwalifikowanie pracowników sektorów skazanych z czasem na zniknięcie, a przede wszystkich sektorów produkcji paliw kopalnych, do nowych miejsc pracy w zielonej gospodarce, bez utraty przez nich nabytych uprawnień socjalnych. 

Do marszu dołączą uczestnicy specjalnego pociągu z Brukseli, z inicjatywy organizacji belgijskiej Climate and Justice. Pociąg przywiezie kilkuset kilkuset aktywistów i sympatyków różnych organizacji, ruchów, grup i indywidualnych osób zaangażowanych w ochronę klimatu i sprawiedliwą transformację energetyczną i ekologiczną w Europie Zachodniej. Więcej informacji o pociągu:
Na Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej jest miejsce dla wszystkich ruchów obywatelskich i osób: tych, które bronią sprawiedliwości klimatycznej, jak i tych broniących efektywności energetycznej oraz rozwiązań energetycznych niezagrażających klimatowi i sprzyjających dobru wspólnemu tych i przyszłych pokoleń. Jest miejsce dla przeciwników wydobycia gazu łupkowego, nowych kopalń węgla brunatnego czy nowych elektrowni jądrowych. Dla klimatu i bioróżnorodności jest miejsce dla obrońców zieleni w mieście, stref przyrodniczo chronionych i praw zwierząt. Jest miejsce dla przeciwników GMO, zwolenników rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zwolenników slow food  i upraw permakulturowych, promotorów ekoturystyki, budownictwa ekologicznego, dostępnego transportu publicznego, mobilności bezemisyjnej, zielonej lokalnej gospodarki, przedsiębiorstw społecznie i ekologicznie odpowiedzialnych, samorządów przyjaznych ludziom i przyrodzie miast. Jest miejsce dla obrońców demokracji energetycznej i miejskiej i do praw ludów i społeczności do decydowania o ich losie i przyszłości ich ziemi.
Spodziewamy się obecności u naszego boku osobistości zasłużonych w walce o klimat, środowisko, zdrowie i prawa społeczności, m.in. uczestników konferencji organizowanej w PKiN przez grupę parlamentarną Greens/EFA, wśród których będzie przewodnicząca grupy Rebecca Harms oraz liczni inni Zieloni eurodeputowani, z emblematycznym obrońcą przed GMO José Bové. Będą także polskie osobistości związane z ekologią i klimatem, m.in. Jacek Bożek i Mira Stanisławska-Meysztowicz, ambasadorzy sadzenia i ochrony drzew, Radek Gawlik walczący z odkrywkami węgla brunatnego i inne emblematyczne osoby, a także reprezentanci wielkich i małych organizacji pozarządowych akredytowanych na COP-19.

Wśród uczestników i uczestniczek marszu znajdą się przedstawiciele ruchów społecznych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu z Polski i z całego świata: przedstawiciele koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie, członkowie ruchów antyłupkowych i antyatomowych, rolnicy, społecznicy i przedstawiciele związków zawodowych, dyplomaci, posłowie i europosłowie. Będą z nami przedstawiciele tonących wysp na pacyfiku i Polscy rolnicy dotknięci zmianami klimatu. 

Wśród mówców w Parku Skaryszewskim znajdą m.in. przewodnicząca frakcji Zieloni/WSE w parlamencie europejskim, Rebecca Harms, międzynarodowi aktywiści i przywódcy ruchów społecznych, przedstawiciele i przedstawicielki krajów Globalnego Południa (w tym Filipin) oraz przedstawiciele i przedstawicielki federacji związków zawodowych z całego świata. Uczestników  powita też prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Na Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej jest miejsce dla wszystkich organizacji, społeczności, ruchów i osób pragnących zrównoważonego życia w bezpiecznym, przyjaznym świecie dla wszystkich istot. Pragniemy pokazać pozytywną energię ludzi różnych narodowości, płci, wieku którzy patrząc negocjatorom na ręce, zachęcają ich do odwagi i poczucia odpowiedzialności za nasze życie, podczas trudnych negocjacji klimatycznych.
Dlatego wzywamy wszystkich do uczestnictwa w Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej, pod wspólnym hasłem: „Sprawiedliwość i Pozytywna Energia dla wszystkich”.
Zaproście wszystkie znane wam organizacje i osoby, których działalność i poglądy są zgodne z ideą powstrzymania zmian klimatycznych i ich skutków oraz zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju.
Dołączcie do wydarzenia na Facebooku:
Rejestracja (obowiązkowa dla organizacji chcących zabrać głos w Klimatycznym Hyde Parku:http://marszdlaklimatuwarszawa2013.evenea.pl/
Zapraszamy i pozdrawiamy wszystkich,
Komitet Organizacyjny
koordynowany przez:  Fundację Strefa Zieleni
skupiający działaczy należących do organizacji, ruchów i grup:
Zielone Mazowsze, Młodzieżowa Sieć Klimatyczna, partia Zieloni, Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oikos Warszawa, INSPRO, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Zrzeszenie Studentów Polskich UW, Komisja Dialogu Społecznego ds. Środowiska przyrodniczego przy BOŚ UM St. Warszawa, grupa Zielona moc, stowarzyszenie Ogród Warszawa, koalicja Złupieni.pl, gazety Zielone Wiadomości i lewica24.pl
wspierany przez :
Grupę Greens/EFA Parlamentu Europejskiego, Greenpeace, Koalicję Klimatyczną, Fundację Heinricha Boella, Global Call for Climate Action (GCCA), Klub Gaja, Fundację Aeris Futuro, Fundację Nasza Ziemia, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundację Przebudzenie, miesięcznik LaRevueDurable…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz