środa, 14 września 2011

Depesze Wikileaks. Lobbing amerykańskiej ambasady w sprawie GMO w Polsce


Portal Wikileaks ujawnił kolejną depeszę dotyczącą lobbingu Amerykanów w sprawie GMO w Polsce. Przedstawiciele ambasady USA przekonywali lokalnych liderów i rolników do biotechnologii oraz GMO – informuje tvn24.pl.

Autorem ujawnionej depeszy z 24 września 2008 roku jest Victor Ashe, były ambasador USA w Polsce. Zdaniem Ashe, dzięki czynnemu zaangażowaniu ambasady USA wzrasta zainteresowanie tematem biotechnologii w Polsce. Jednak działania były utrudniane przez „narodowy charakter Polaków”.

„W okresie od kwietnia do września ukształtowała się koalicja wspierająca biotechnologię i są już widoczne efekty. (…) Mimo tego przeciwnicy biotechnologii są nadal w większości i mają za sobą wsparcie Ministerstwa Środowiska” – pisał w depeszy Ashe.

Ambasador zwrócił też uwagę na opór jaki napotyka GMO w Polsce. „Podczas podróży po Polsce staje się dla nas jasne, że ambasada wkracza na obszar, na którym rząd polski przedstawia negatywne, tendencyjne a nierzadko nacechowane antyamerykanizmem opinie na temat tych technologii, w czym szczególnie aktywną rolę odgrywa Ministerstwo Środowiska” – możemy przeczytać w depeszy.

Ashe skrytykował projekt ustawy o GMO, którą określił farsą. W depeszy znajdziemy również informacje o działaniach Amerykanów na rzecz popularyzacji GMO. Jednak Ashe ocenił, że są powody do optymizmu. Nadzieje w popularyzacji GMO upatruje w owadzie, a konkretnie w rozprzestrzeniającej się pladze szkodnika omacnicy prosowianki, który atakuje kukurydzę.

Źródło: Ekologia.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz