niedziela, 24 lipca 2011

Norwegia: Atak bombowy był skrajnie prawicową prowokacją


Anders Behrong Breivik, oskarżony o dokonanie masakry w Oslo, miał powiązania z brytyjską grupą English Defence League, znaną z anty-arabskich i anty-islamskich poglądów. W swoich wpisach internetowych, morderca nazwał się "prawicowym konserwatystą”, sprzeciwiającym się „Eurabii” i „islamizacji Europy” i „erozją chrześcijańskich wartości”.

W jednym ze swoich postów na stronie document.no, opisywał swój podziw dla English Defence League i swój zamiar powołania podobnej organizacji w Norwegii. Snuje też wizje przejęcia kontroli nad kilkoma organizacjami pozarządowymi, by propagować wrogie wobec imigrantów poglądy.

W jednym ze swoich postów napisał:

“Taktyka English Defence League jest niezwykle skuteczna. Ich działania prowokują reakcję ekstremistów islamskich i marksistowskich, co zwiększa liczbę członków EDL. To idealny układ, na którym wygrywają obie strony”.

Ta „strategia napięcia” na pewno działa: pierwszym odruchem wszystkich dziennikarzy głównego nurtu było snucie teorii na temat "islamskich grup terrorystycznych".

Ostatnio, organizacja stała się znana z ataków na lewicowe i antyrasistowskie wydarzenia. EDL próbowało też zaatakować wydarzenie upamiętniające masakrę w Srebrenicy, które odbyło się w Manchesterze. Atakowi zapobiegła obecność antyfaszystów. O działaniach EDL pisaliśmy m.in. tutaj.

Za: http://libcom.org/blog/norwegian-spree-killer-had-edl-links-23072011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz