wtorek, 14 czerwca 2011

Kwitnie eksport broni z USA: 46 mld dolarów w 2011 + komentarz

Przedstawiciele amerykańskich władz ujawnili, że w roku fiskalnym 2011 USA wyeksportuje uzbrojenie o wartości 46,1 miliardów dolarów. To niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż amerykańskiej broni napędzają trwające na świecie lokalne konfliktu zbrojne. 79 procent wartości eksportu jest całkowicie sfinansowane przez klientów, reszta pochodzi natomiast z amerykańskich programów pomocowych.

Amerykanie od wielu lat prowadzą program Foreign Military Sales, w ramach którego wspierają przyjazne sobie państwa pieniędzmi, które można wydać na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Największymi obecnie beneficjentami są Afganistan, Irak, Izrael i Pakistan, które otrzymują miliardy dolarów rocznie.

Eksport uzbrojenia z USA rośnie gwałtownie od początku XXI wieku. W 2001 roku wynosił około dziesięciu miliardów dolarów, a w 2005 było to już około 30 miliardów. - Od 2005 do 2010 w ramach FMS sprzedano łącznie dobra za 96 miliardy dolarów - powiedział szef DSC, admirał William Landay.

Obecnie agencja admirała Landaya nadzoruje realizację około 13 tysięcy zamówień z 165 krajów, których wartość opiewa na 327 miliardów dolarów.... gdy czytam dwie powyższe wypowiedzi. Przemysł zbrojny bardzo szkodzi Ziemi. Wystarczy przypomnieć Hiroszimę. Po za tym każda wojna to katastrofa ekologiczna. Tym co myślą, że praca jest ważniejsza niż życie ludzkie proponuje zatrudnić się jako płatni mordercy ( żołnierze albo ci od zbrojeniówki ) - to ironia, sarkazm. Musiałem zaznaczyć bo tacy debile mogą nie łyknąć.
Takim typom wysadziłbym dom w powietrze wraz z rodziną i powiedziałbym, że dzięki temu zbrojeniówka będzie miała co do garnka włożyć, a i budowniczy i grabarze będą mieli co robić.
Nie zwykłem pisać tak brutalnych komentarzy ale mam nadzieję, że może te porównania może przemówią do rozumu albo serca. Dla mnie ten co produkuje broń nie różni się niczym od tych co zabijają.
Po za tym np. Holenderska firma Eads sprzedaje broń wszystkim trzem stronom walczącym w Libii. To samo robią USA. Po to są wywołane wojny ( Złoty Interes )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz