niedziela, 4 lipca 2010

Wielka Brytania: Aktywiści na rzecz rozbrojenia wyjdą na wolność

Jak informują dziś brytyjskie Indymedia, sąd w angielskim Brighton uniewinnił w środę 5 spośród 7 osób oskarżonych o dokonanie sabotażu w fabryce broni EDO w pobliżu tego miasta, produkującej elementy układów celowniczych dla izraelskich samolotów F16, wykorzystywanych w atakach na palestyńską ludność cywilną. Wyroki w sprawie dwójki pozostałych oskarżonych mają zapaść niebawem. O akcji sabotażu pisaliśmy tu: Atak na fabrykę broni.

Do akcji bezpośredniej w EDO doszło w grudniu 2008 roku, podczas trwania izraelskiej operacji „Płynny Ołów“ i zmasowanych ataków na palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, między innymi z wykorzystaniem celowników produkowanych w Brighton. Siódemka aktywistów wdarła się nocą na teren zakładów EDO, uszkadzając maszyny wykorzystywane do produkcji broni i gotowe produkty o wartości wielu tysięcy funtów. Cała siódemka została następnie aresztowana i osadzona w więzieniach, gdzie prawie rok oczekiwała na procesy. Podczas wczorajszej rozprawy sąd podzielił jednak argumentację oskarżonych, którzy twierdzili że dokonując sabotażu w EDO działali w celu zapobieżenia zbrodniom wojennym, dokonywanym przez Izrael z użyciem produkowanego w fabryce wyposażenia i uniewinnił 5 spośród oskarżonych.

Od czasu uwięzienia „siódemki z Brighton“ w całej Wielkiej Brytanii trwała intensywna kampania na rzecz uwolnienia aktywistów, prowadzona przez środowiska antywojenne i anarchistyczne.

Za: Czarny Sztandar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz