W tygodniach poprzedzajacych rozpoczynajacy się 7 lipca szczyt G8, japońskie władze dokonaly licznych aresztowań lokalnych aktywistów, zatrzymano również wielu zagranicznych reporterów z mediów niezależnych i osób, które przybyły, by wziąć udzial w planowanych protestach przeciw polityce państw "ósemki". Wśród zatrzymanych przez służby imigracyjne jest przynajmniej 6 niezależnych dziennikarzy i 10 naukowców, w tym - Andrej Grubacic, profesor socjologii z Uniwersytetu San Francisco.
Policja zatrzymała też 8 demonstrantów 28 czerwca, w czasie marszu przeciw spotkaniu przywódców G8 w 2 handlowych dzielnicach Tokio. W proteście tym wzięło udział ok. 1500 osób. 2 tygodnie wczesniej - 13 czerwca doszło do starć między protestujacymi przeciw policyjnym represjom robotnikami a siłami bezpieczeństwa.
Japoński budżet na zabezpieczenie szczytu wynosi ponad 30 miliardów jenów (283 miliony dolarów), przewyższając znacznie liczbę 113 mln euro ($186 mln), ktore wydały w zeszłym roku w czasie szczytu w Heiligendam niemieckie władze by ugościć i ochronić przed własnymi obywatelami przedstawicieli najbardziej wpływowych, "demokratycznych" państw .
Szczyt G8 odbędzie się w 2008 r. w miasteczku Toyako na wyspie Hokkaido. Japońscy aktywiści sprzeciwiający się organizacji tej imprezy nazywają ją "arbitralnym spotkaniem rządów dominujących na globalnym rynku finansowym za pomocą WTO - Światowej Organizacji Handlu i umów o wolnym Handlu". Krytykują również zmuszanie krajów rozwijających się do akceptacji traktatów typu NAFTA w zamian za tzw. oficjalną pomoc rozwojową (ODA dla sektora publicznego mającą (w teorii) wspierać rozwój gospodarczy tych państw.
Prostesty przeciw G8 związane są również z tym, że mimo angażowania się Japonii w zwalczanie ubóstwa na świecie, poziom życia w tym kraju w ciągu ostatnich kilku lat się obniżył - obcięto wydatki na pomoc społeczną, pogorszyły się warunki pracy dla najbiedniejszych, rolnictwo (ulubiony temat dyskusji G8) rozwijane jest w sprzecznosci z japońską tradycją poszanowania dla indywidualnych farmerów. Jednocześnie Japonia nakłaniana jest przez Stany Zjednoczone do inwestycji w ponowne uzbrojenie swojej armii, mimo że powojenna konstytucja zobowiazuje rząd do nieutrzymywania sił zbrojnych mogących służyć wojnie.
Antyszczyt G8 rozpoczął się 30 czerwca otwarciem 2-dniowego, Międzynarodowego Forum anty-G8, na którym dyskutowane mają być m.in. kwestie budowy skutecznej sieci oporu wobec polityki G8 oraz sposoby konstruowania alternatyw wobec systemu, którego nieodłączną częścią są kryzysy żywnościowe i finansowe oraz destrukcja środowiska naturalnego. Tematy obrad dotyczą m.in (nie)bezpieczeństwa pracy, praw pracowniczych, dóbr publicznych, autonomicznych mediów, antykapitalizmu, antymilitaryzmu i przyszłości światowych organizacji.
Trwa również przygotowywanie protestów i demonstracji przeciw G8. Z jednego z głównych obozów noclegowych dla demonstrantów - Toyura Camp planowane sią codzienne, 6-godzinne marsze do miasta, najbliższa duza demonstracja (organizatorzy zapowiadaja ok. 10 tys. osób) - Międzynarodowy Dzień Akcji - ma sie odbyć 5 lipca w Sapporo.
Kolejne większe akcje to:
7-9 lipca Blokowanie G8 (Lake Toya)
6-8 lipca Alternatywny Szczyt (Sapporo)
NoG8:
http://linux7.sanpal.co.jp/no-g8/?q=en
http://ww.gipfelsoli.org/Home/Hokkaido_2008
media:
http://gipfelsoli.org/Home/Hokkaido_2008/MediaG8way_Hokkaido
wtorek, 1 lipca 2008
Anty G8 w Japonii
Etykiety:
alterglobalizm
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz