poniedziałek, 10 lutego 2014

"The Intercept" - dziennikarze współpracujący ze Snowdenem zakładają swój portal


Rusza strona internetowa, na której zamieszczane będą materiały oparte na informacjach przekazanych mediom przez byłego współpracownika CIA i NSA Edwarda Snowdena - ogłosili w poniedziałek dziennikarze, którzy z nim współpracowali.

W założycielskiej trójce portalu "The Intercept" znalazło się dwoje dziennikarzy, z którymi już wcześniej kontaktował się Snowden - współpracownik dziennika "Guardian" Glenn Greenwald oraz amerykańska dokumentalistka i producentka Laura Poitras, oraz niezależny dziennikarz śledczy Jeremy Scahill.

W zamyśle twórców portal będzie początkowo koncentrował się na ujawnianiu kolejnych informacji przekazanych przez Snowdena, ale z czasem zajmie się dziennikarstwem śledczym na szerszą skalę. Wśród tematów w kręgu zainteresowania "The Intercept" będzie korupcja, nadużywanie prawa, naruszanie praw obywatelskich oraz nierówności społeczne.

W pierwszym tekście portal twierdzi, że amerykański wywiad mocno sugerował się wynikami elektronicznej inwigilacji przy wyborze celów dla ataków dronów, a tożsamość osób, które miały być celem, nie była potwierdzana przez agentów w terenie; według autorów prowadziło to często do śmierci niewinnych osób. Zamieszczono również wykonane z powietrza zdjęcia central amerykańskich tajnych służb w wysokiej rozdzielczości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz